دکتر علی منافی 4 جراحی بینی 4 سوالات متداول جراحی بینی

سوالات متداول جراحی بینی

هر فردی که قصد انجام جراحی رینوپلاستی را داشته باشد احتمالاً سوالاتی ذهن اش را درگیر می کنند. ما در ادامه قصد داریم به سوالات متداول که برای متقاضیان جراحی بینی برای قبل و بعد از جراحی بینی پیش می آید اشاره ای داشته باشیم.

رینوپلاستی که قدمتی دیرینه دارد، به منظور انجام اصلاحی در ظاهر یا ساختار بینی انجام می شود. با کمک جراحی بینی می توان اندازه بینی را کوچک تر کرد و فرم و حالت مطلوب تری ایجاد نمود. همچنین افرادی که به دلیل وجود پولیپ یا ایرادات دیگر در تنفس خود دچار مشکل هستند می تواند با انجام جراحی بینی تا حدود زیادی این مشکل را برطرف نمایند.

جراحی بینی به شیوه باز و بسته

جراحی بینی در بسیاری از کشور ها از جمله ایران یکی از جراحی های پر طرفدار است. این جراحی خطرات و ریسک بالایی ندارد و برای انجام این جراحی نیاز به نگرانی نیست. اما یکی از اقدامات لازم برای انجام جراحی بینی انتخاب جراح مناسب است. جراح ماهر و با تجربه که با کمک مهارت خود جراحی را به نحو احسن انجام دهد و کمترین عوارض و را برای بیمار داشته باشد.

رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی یا همان جراحی بینی یک عمل جراحی است که برای تغییر ظاهر و شکل بینی و بهبود عملکرد و ساختار بینی به دلیل نقص های مادرزادی یا آسیب، انجام می گیرد.

هزینه جراحی بینی چقدر است؟

همان طور که احتمالاً می دانید هزینه جراحی بینی در شهر ها و کشور های مختلف تفاوت زیادی دارد. از سوی دیگر هزینه های جراحی بینی معمولاً تحت پوشش سازمان بیمه قرار نمی گیرد زیرا این جراحی در اغلب موارد به قصد زیبایی انجام می گیرد و ضرورتی ندارد. ولی در موارد درمانی می توان بخشی از هزینه های جراحی را از بیمه گرفت. در این مورد بهتر است که سوالات خود را از بیمه مورد نظرتان بپرسید.

آیا نتیجه جراحی بینی را می توان مشخص کرد؟

 جراحی های زیبایی به مقدار زیادی وابسته به بدن بیمار و آناتومی و بازخورد بدن است. بنابراین نمی توان به صورت قطعی نتیجه ای را برای جراحی بینی متصور بود اما تجربه جراح در انجام تعداد بالای جراحی شناخت مناسبی را از انواع بینی خواهد داشت. با این وجود می توان به طور نسبی نتیجه جراحی را مشخص نمود اما باز هم ممکن است در طول روند جراحی شرایط تغییر کند.

آیا می توان بعد از جراحی از تامپون استفاده نکرد؟

در ابتدا لازم است درباره نقش تامپون بعد از جراحی بینی توضیحاتی ارائه کنیم . بعد از جراحی بینی تامپون به منظور پیشگیری از خونریزی بینی بعد از جراحی داخل بینی قرا داده میشود. همچنین به دلیل آسیب پذیری بینی پس از جراحی قرار دادن تامپون در بینی مفید است و از تغییر شکل بینی در این زمان پیشگیری میکند. به علاوه در محکم شدن تیغه بینی هم موثر است.

تامپون بینی
تامپون بینی

بنا بر این استفاده از تامپون بعد از جراحی مفید است. در گذشته تامپون ها اندازه بزرگ تری داشتند و برای خارج کردن ان  از بینی فرد دردی را متحمل میشد اما امروزه اندازه تامپون ها بسیار کاهش یافته است خارج کردن آن ها درد زیادی ندارد. با این حال برخی جراحان از تامپون استفاده نمی کنند. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله نقش تامپون بعد از جراحی بینی را بخوانید.

خطرات جراحی بینی چیست؟

جراحی بینی به طور کلی یکی از جراحی های بی خطر است و ایمنی بالایی دارد. ولی همانند هر جراحی دیگری این جراحی هم عوارض خاص خود را می تواند داشته باشد. اگر بخواهیم به برخی از عوارض شایع این جراحی اشاره ای داشته باشیم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • عفونت
  • واکنش به داروهای بیهوشی
  • خونریزی بیش از حد

همچنین احتمال خیلی پایینی وجود دارد که فرد در آینده نیاز به انجام جراحی ثانویه داشته باشد. ولی در صورتی که این جراحی توسط یک جراح بینی متبحر انجام گیرد معمولاً نیازی به انجام جراحی ثانویه نیست.

چگونه می توان برای جراحی بینی آماده شد؟

قبل از جراحی بینی لازم است که فرد درباره انتظارات واقع بینانه خود با جراح صحبت کند. اینکه جراح دید مناسبی از بینی دلخواه بیمار داشته باشد بسیار مهم است. به این ترتیب می تواند مناسب ترین روش را برای جراحی بینی انتخاب کند.

یکی از موارد مهم قبل از جراحی بینی و به طور کلی بسیاری از جراحی ها ( به دلیل ایجاد برش در جراحی ) این است که فرد از یک تا دو هفته قبل از جراحی بینی از داروهای رقیق کننده مانند آسپیرین و ایبوپروفن و … استفاده نکند. زیرا استفاده از این داروها می تواند مانع از بند آمدن خونریزی بعد از جراحی شود و احتمال عفونت را بالا ببرد.

آیا بعد از جراحی بینی آلرژی تشدید می شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت خیر دلیل محکمی برای این موضوع وجود ندارد و به نوعی جراحی بینی با حساسیت تداخل ندارد. بعد از جراحی بینی حساسیت های فصلی و آبریزش بینی به همان روال سابق خواهد بودذ. اما در برخی موارد ممکن است بعد از جراحی آبریزش بینی کمتر یا بیشتر شود.

دوران نقاهت جراحی بینی چگونه است؟

نیاز است که تا هفت الی ده روز بعد از جراحی بینی از اسپلینت بر روی بینی استفاده شود تا محافظت از بینی به عمل آید. تا حدودی تورم و کبودی بعد از جراحی بینی طبیعی است و این مورد تا دو هفته وجود دارد. بعد از آن به مرور کبودی و تورم کاهش می یابد.

لازم است که تا یک ماه از انجام فعالیت های شدید فیزیکی خودداری شود. زمانی که فرد می تواند به انجام دوباره برخی فعالیت ها بپردازد می تواند متغیر باشد و بهتر است که با جراح خود مشورت کنید. درباره ماساژ بینی بعد از عمل بیشتر بخوانید.

آیا می توان بعد از جراحی بینی ورزش تخصصی انجام داد؟

جراحی بینی تداخلی با ورزش کردن ندارد. اما به دلیل آسیب پذیر بودن بینی بعد از جراحی برای انجام ورزش بهتر است ورزش های ایمنی را انتخاب نمایید. البته در هر شرایطی ممکن است ضربه یا آسیب نا گهانی به بینی وار شود اما بهتر است خود را در معرض آسیب قرار ندهید. از این رو ورزش هایی که با پرتاب توپ انجام می شود انتخاب مناسبی نیست. همچنین ورزش هایی که سر و صورت را در معرض ضربه قرار میدهد ریسک آسیب به بینی را افزایش می دهد.

جراحی بینی طبیعی ترمیمی نمای سه رخ
جراحی بینی طبیعی ترمیمی نمای سه رخ

کبودی و تورم بینی چقدر طول میکشد؟

امروزه جراحی بینی با کیفیت بسیار بالایی انجام می شود. امروزه دیگر از کبودی های وسیع صورت و زیر چشم اثری نیست و تنها خون مردگی و کبودی بسیار مختصری در اطراف بینی ایجاد می شود که به زودی از بین می رود. اما تورم بینی بعد از عمل تا مدت نسبتا زیادی همچنان وجود دارد. تورم بینی بعد از عمل تا حدود 1 سال همچنان ادامه دارد . االبته مقدار و مدت زمان تورم و کبودی بینی بعد از جراحی در همه افراد یکسان نیست و با توجه به آناتومی بینی هر فرد متفاوت است. جراحی بینی فانتزی را بخوانید.

از چه سنی می توان برای انجام جراحی بینی اقدام کرد؟

محدودیت جراحی بینی به دلیل رشد استخوان ها و اسکلت است. انجام جراحی بینی بعد از تکامل رشد استخوان ها و اسکلت ممکن است. در دختران معمولا بعد از بلوع و در سن 16 تا 18 ساگلی به بعد و در پسران در سنین 18 تا 20 سالگی می توان برای جراحی بینی اقدام نمود. اگر پیش از تکامل رشد جراحی بینی انجام شود با ادامه رشد استخوان ها ممکن است بینی تغییر شکل دهد و نیاز به جراحی مجدد وجود داشته باشد. جراحی بینی را می توان تا بزرگ سالی انجام داد و این فرصت تا 60 سالگی ادامه دارد و پس از آن معمولا جراحی بینی انجام نمی شود.

منبع : http://www.surgerysquad.com/education/articles/closed-rhinoplasty-faq/

دکتر علی منافی جراح پلاستیک

دکتر علی منافی

دکتر علی منافی در اردبیل به دنیا آمده و تحصیلات خود را تا آخر دبیرستان در آن شهر گذراند. در سال 1357 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد دانشگاه علوم پزشکی شیراز شد و در سال 1367 فارغ التحصیل گردید و به دلیل رتبه ممتاز مستقیماً وارد دوره دستیاری جراحی (Residency) در دانشگاه شیراز شد و دوره دستیاری خود را از سال 1367 تا 1371 گذراند. به دلیل شناخت اساتید از ایشان از همان سال 1371 به عنوان عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز منصوب شدند

دکتر علی منافی جراح پلاستیک و زیبایی
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRفارسی
تماس با پزشک