دکتر علی منافی 4 جراحی بینی 4 بهترین مدل عمل بینی استخوانی
مدت زمان مطالعه 11 دقیقه

بهترین مدل عمل بینی استخوانی

مدت زمان مطالعه 11 دقیقه

بهترین مدل عمل بینی استخوانی

در این مقاله قصد داریم تا نوشته ای اختصاصی داشته باشیم در زمینه جراحی بینی استخوانی و تمامی مطالبی که در این خصوص وجود دارد را گردآوری کرده ایم. شاید سوالاتی همچون «بینی استخوانی چه ویژگی هایی دارد؟ فرق بین بینی استخوانی و بینی گوشتی چیست؟ روند جراحی بینی استخوانی  چگونه است؟ بهترین مدل عمل بینی استخوانی کدام است؟» در ذهن شما نیز ایجاد شده باشند که به تمامی آن ها پاسخ خواهیم داد. پس اگر شما هم بینی استخوانی دارید و قصد دارید آن را عمل کنید، این مقاله را از دست ندهید.

بینی استخوانی چه ویژگی هایی دارد؟

بینی افراد به دو دسته کلی استخوانی و گوشتی تقسیم می شوند. بینی استخوانی همانطور که از نامش بر می آید، حالت استخوانی دارد و استخوان و غضروف زیادی زیر پوست آن قرار گرفته است، همچنین استخوان این نوع بینی بسیار محکم بوده و مقاومت زیادی دارد. این بینی ها قوز دارند و قوز آن ها از نیم رخ به خوبی قابل مشاهده می باشد.

بینی های استخوانی برخلاف بینی های گوشتی که پوست ضخیمی دارند، دارای پوستی نازک هستند و همین امر در تسهیل روند جراحی نقش زیادی دارد.

در واقع یکی از نکاتی که بسیاری از جراحان بینی به آن اذعان دارند این است که جراحی بینی استخوانی به مراتب نسبت به جراحی بینی گوشتی آسان تر است و همچنین نتیجه بهتری را برای افراد به همراه دارد.

یکی از مهم ترین تفاوت های بین جراحی بینی استخوانی و گوشتی، روند عمل و نتیجه آن می باشد. جراحی بینی گوشتی باید توسط یک جراح بینی باتجربه انجام شود چرا که غضروف بینی ضعیف تر است و عمل کردن آن به همین دلیل سخت تر خواهد بود.

روند جراحی بینی استخوانی چگونه است؟

در روند جراحی بینی استخوانی حتما باید بینی برش خورده تا پزشک به نواحی استخوانی دسترسی کاملی پیدا کند. زمانی که برش روی سطح پوست انجام شد پزشک به راحتی می تواند استخوان اضافی روی بینی را برداشته سپس کناره های بینی را به هم نزدیک کرده سپس بخیه بزند.

بر اساس نوع بینی و نتیجه مورد انتظار از عمل، جراحی بینی به دو شکل باز و بسته انجام می شود.

جراحی بینی به روش باز: این روش برای مواقعی کاربرد دارد که فرد می خواهد تغییرات اساسی روی بینی ایجاد کند، در واقع جراح با برش روی تیغه و پره ها می تواند آناتومی بینی را به شکل کامل ببیند تا روی آن کار کند. این مدل جراحی یک ویژگی دارد و آن هم این است که جراح روی غضروف و ساختار بینی تسلط کامل خواهد داشت و همین موضوع باعث می شود تا دقت جراحی بالاتر رود.

جراحی بینی به روش بسته: در جراحی بینی بسته هیچ برشی روی بینی ایجاد نمی شود و تمامی برش ها از داخل ایجاد شده و همانند روش قبل، غضروف و استخوان بینی جدا می شوند. از ویژگی این مدل جراحی ایجاد نشدن هیچ نوع برشی روی تیغه بینی است. همین ویژگی منجر شده تا بینی تورم کمی بعد از عمل داشته باشد و در نهایت روند بهبودی نیز تسریع می یابد.

در انتهای صحبتمان باید گفت که تصمیم گیرنده نهایی پزشک است و او انتخاب می کند که کدام روش جراحی برای شما مناسب تر است.

بهترین مدل عمل بینی استخوانی

بهترین مدل عمل بینی استخوانی

بهترین مدل جراحی بینی استخوانی

یکی از پرتکرار ترین و مهم ترین سوالاتی که تقریبا تمامی افرادی که تصمیم دارند به جراحی بینی دست بزنند این سوال را مطرح می کنند این است که بهترین مدل جراحی بینی استخوانی کدام است.

برای پاسخ گویی به این سوال باید بسیاری از نکات را لحاظ کنید تا بتوانید به پاسخ برسید.

اول اینکه بهترین مدل این نیست که همگان به سمت آن بروند و بخواهند آن مدل خاص عمل کنند. بلکه بهترین مدل باید براساس شرایط فردی و نیز آناتومی صورت شما تعیین گردد. در واقع با توجه به شکل های مختلف صورت که گاهی افراد صورت های کشیده ای دارند گاها صورت افراد گرد و چاق است باید با در نظر گرفتن حالت کلی صورت افراد بهترین مدل مشخص شود.

از همین رو برای مثال مدل عروسکی (جراحی بینی فانتزی) ممکن است به صورت فردی بیاید و بهترین نما را ایجاد کند اما در فردی دیگری خیر. این مدل عروسکی در صورت دیگری ممکن است بسیار نامتناسب و نازیبا باشد.

پس اولین معیار برای انتخاب بهترین مدل مد نظر قرار دادن این نکته است.

در مواردی نیز با توجه به شکل و آناتومی بینی نمی توانید نوعی از بینی را توقع داشته باشید. زیرا که شکل کلی بینی این امکان را فراهم نمی کند که پزشک نتیجه مورد انتظار شمار ا فراهم آورد پس باید این مساله را نیز در نظر بگیرید.

به طور کلی بهترین مدل بینی باید در جلسات مشاوره ای که با پزشک دارید مشخصص شود.

دکتر علی منافی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی هستند و در انجام کلیه جراحی های پلاستیک بدن و صورت تجربه و تبحر بسیار بالایی دارند. در صورت تمایل به برقرای ارتباط می توانید با شماره های مطب 02188879941 و 02188879942 و 02188797882 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

طول مدت جراحی بینی

اگر بخواهیم برای جراحی بینی مدت زمانی تعیین کنیم باید گفت که عمل بینی زمان مشخصی ندارد. چرا که به نوع ساختار بینی و تغییرات آن بستگی دارد. ولی معمولا بین 1 الی 2 ساعت زمان می برد. همچنین اگر بیمار بعد از جراحی مشکل خاصی نداشته باشد، مرخص می شود.

عمل بینی استخوانی با لیزر

آیا جراحی بینی استخوانی با لیزر امکان پذیر است؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که خیر؛ چرا که جراحی با لیزر هیچ نوع شکلی را به بینی نمی دهد و برای تغییرات بینی به هیچ وجه مناسب نیست، همچنین تنها جنبه تبلیغاتی دارد. لیزر تنها برای از بین بردن آکنه یا ترمیم پوست روی بینی است.

علت قوز و برآمدگی بینی چیست؟

قوز و برآمدگی بینی بستگی به عوامل ارثی و عوامل محیطی دارد که در مورد هر کدام به اختصار صحبت خواهیم کرد.

عوامل ارثی: داشتن بینی استخوانی و غضروفی ممکن است ژنتیکی و مادرزادی باشد، که با رسیدن سن بلوغ، بزرگی بینی بیشتر خود را نشان می دهد.

عوامل محیطی: دلایل مختلفی مثل تصاف و ورزش می توانند منجر به شکستگی بینی شوند. اگر چنین مشکلی ایجاد شد، ممکن است برای فرد مشکلات تنفسی و ظاهری به همراه داشته باشد.

تفاوت بینی گوشتی و استخوانی

بینی کلا به دو دسته گوشتی و استخوانی تقسیم می شود که هر دو از تفاوت هایی نسبت به هم برخوردار هستند. این تفاوت ها عبارتند از:

 • پوست: ضخامت پوست بینی استخوانی کم می باشد.
 • غضروف: بینی های استخوانی نسبت به گوشتی از غضروفی مقاوم تر برخوردار است.

اقدامات قبل از جراحی بینی استخوانی

قبل از هر جراحی باید یک سری اقدامات انجام شود تا نتیجه مطلوبی را برای فرد داشته باشد.

 • قبل از جراحی در جلسه مشاوره حتما از انتظارات خود با پزشک صحبت کنید.
 • اگر مبتلا به بیماری خاصی هستید حتما پرشک خود را در جریان قرار دهید.
 • قبل از جراحی پزشک آزمایشاتی را برای شما تجویز می کند که حتما می بایست انجام شوند و نهایتا نتیجه آن ها را در اختیار پزشک قرار دهید.
 • 2 هفته قبل از جراحی مصرف آسپرین و بروفن را قطع کنید چرا که منجر به افزایش خونریزی در روز عمل می شود.
 • 2 هفته قبل از جراحی مصرف دخانیات، مشروبات الکلی را قطع کنید چرا که اکسیژن رسانی به خون را مختل می کند.
 • روز عمل حتما باید ناشتا به کلینیک مراجعه کنید.
 • خانم ها در روز عمل نباید هیچ آرایشی روی صورت داشته باشند. هچنین آقایان نیز باید ریش و سبیل خود را کوتاه کنند.
 • در روز عمل حتما یک نفر به عنوان همراه کنار شما باشد. همچنین نیم ساعت قبل از جراحی در کلینیک حضور داشته باشید.

مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی

 • داروهایی که توسط پزشک به منظور کاهش درد و تورم تجویز شده است را باید حتما به موقع مصرف کنید. علاوه براین ها کمپرس یخ نیز بسیار موثر است.
 • مصرف نمک و ادویه های تند را بعد از جراحی کاهش دهید چرا که تورم بینی را بیشتر می کند.
 • بعد از جراحی حتما به مدت 10 روز الی دو هفته استراحت داشته باشید.
 • در زمان خواب حتما به این نکته توجه داشته باشید که بینی به بالش برخورد نداشته باشد، بهترین حالت خواب به پشت (طاق باز) می باشد.
 • حتما می بایست در زمان استراحت، سر بالاتر از بدن باشد (به کمک دو بالش) چرا که این کار منجر به بهبود جریان خون می شود، همچنین کبودی و تورم بعد از عمل را کاهش می دهد.
 • دو هفته بعد از جراحی از عطسه و فین کردن با دهان بسته اجتناب کنید چرا که مخاط بینی را تحت فشار قرار می دهد.
 • بعد از جراحی به هیچ وجه غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند را مصرف نکنید.
 • در زمان مسواک زدن حتما از مسواک نرم استفاده کنید و به هیچ وجه به لب بالایی خود فشار وارد نکنید.
 • تا یک ماه بعد از جراحی از عینک زدن خودداری کنید، اگر در دید خود دچار مشکل هستید از لنز استفاده کنید.
 • 2 هفته بعد از جراحی از مصرف سیگار، قلیان و مشروبات الکلی خودداری کنید چرا که روند بهبودی را کند تر می کند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

عوارض جراحی بینی استخوانی

می توان گفت که هر نوع عمل جراحی از عوارضی برخوردار است، جراحی بینی جزء کم ریسک ترین ها به حساب می آید. بعضی از مشکلاتی که در جراحی بینی ممکن است ایجاد شوند واکنش به داروی بیهوشی، خونریزی، عفونت و تجمع خون زیر پوست می باشد. انتخاب یک جراح خوب و باتجربه می تواند این عوارض را به حداقل برساند. البته باید به این نکته اشاره کرد که مراقبت های قبل و بعد از جراحی به کاهش عوارض می تواند کمک بسیاری کند.

عوارض کوتاه مدتی که بعد از جراحی بینی استخوانی ایجاد می شود عبارتند از:

 • درد بعد از عمل: در جراحی بینی، استخوان و غضروف تراشیده می شود و به همین دلیل کاملا طبیعی است که بعد از عمل احساس درد داشته باشید. این مشکل با مصرف مسکن کاملا قابل کنترل است.
 • تورم: در روزهای ابتدایی، تورم (ناحیه چشم و بینی) بیشتر دیده می شود ولی بعد از گذشت مدت 2 هفته بعد از جراحی میزان این تورم کاهش می یابد، البته که یک سال طول می کشد تا نتیجه عمل کاملا مشخص شود.
 • کبودی بعد از رینوپلاستی: این عارضه بیشتر برای بینی های استخوانی اتفاق می افتد که به حساسیت بیمار و عمل بستگی دارد، کبودی ها بیشتر از ناحیه چشم می باشند و حداقل تا 10 روز طول می کشد که کامل از بین برود.

آیا جراحی بینی استخوانی برگشت پذیر است؟

در جواب این سوال باید گفت که بازگشت قوز و برآمدگی بینی به ندرت اتفاق می افتد، ولی نباید به هیچ وجه بعد از عمل ضربه ای به بینی وارد شود، همچنین در دوران بهبودی حتما بر روی بینی خود چسب بزنید و به پهلو نخوابید. رعایت این نکات می تواند منجر شود تا دوره نقاهت کوتاه تر شده و نتیجه مطلوبی را داشته باشد.

هزینه جراحی بینی استخوانی

در خصوص جراحی بینی استخوانی نمی توان هزینه مشخصی را مشخص کرد، با انجام معاینات و جلسات مشاوه هزینه کاملا مشخص می شود. هزینه جراحی بینی استخوانی بستگی به:

 • آزمایشات اولیه
 • دستمزد جراح
 • داروهای بعد از عمل
 • موقعیت جغرافیایی کیلنیک

و بسیاری از موارد دیگر دارد.

ذکر نکاتی در زمینه جراحی بینی استخوانی  

 • یکی از مهم ترین مزیت هایی که بینی استخوانی نسبت به بینی های گوشتی دارد این است که در غالب موارد رضایتمندی از نتیجه جراحی بینی استخوانی تا حد زیادی بیشتر از رضایت از نتیجه جراحی بینی گوشتی است. در واقع در مواردی چند مشاهده شده است که بعد از مدتی نتیجه جراحی بینی گوشتی از بین رفته و بینی گوشتی تا حدی از نتیجه ای که بعد از جراحی ایجاد کرده بود فاصله گرفته است. در این موارد زنان و دختران احساس می کنند بینی شان بزرگ شده و کیفیت قبل را ندارد. این مساله متاسفانه نه به پزشک مربوط می شود و نه به بیمار. زیرا که آناتومی بینی گوشتی این اقتضا را دارد و نمی توان از آن گریز داشت.

برخلاف بینی گوشتی، در اغلب موارد بینی های استخوانی نتایج فوری و قابل قبولی را بعد از عمل از خود نشان می دهند و این موجب احساس رضایت در افراد می شود.

 • دومین نکته این است که قبل از اینکه که جراح بخواهد تیغ جراحی را به دست گیرد تمامی ویژگی های بینی افراد را مورد بررسی قرار می دهد. ویژگی ها از قبیل طول بینی، عرض یا پهنای بینی، میزان قوس روی بینی و میزان لوله های بینی.

این بررسی ها به پزشک این اجازه را می دهد که بتواند برای جراحی نقشه راه درست و متناسبی را طراحی کند. همه این مسائل با مراجعه کننده درمیان گذاشته می شود و نیز تمامی انتظارات وی شنیده می شود تا بهترین اتفاق رقم بخورد. پزشک تا جایی که آناتومی بینی و نیز حالت صورت در افراد اجازه می دهد بر آن است که توقعات و خواسته های مراجعه کننده را برطرف سازد. و اگر به هر دلیلی خواسته مراجعه کننده قابل پیاده سازی نیست با دلایل علمی و منطقی وی را متقاعد می سازد.

نتیجه گیری

در این مقاله در صدد بودیم تمامی اطلاعاتی که ارائه می شود واقع بینانه و صادقانه باشد تا عزیزانی که می خواهند در این مسیر گام بردارند با نگاهی روشن تر در مسیر گام بردارند.

امیدواریم که اطلاعات ارائه شده بتواند تا حد زیادی در اتخاذ تصمیم های درست و عاقلانه  شما مثمر ثمر واقع شود.

بهترین جراح پلاستیک بینی

دکتر علی منافی در اردبیل به دنیا آمده و تحصیلات خود را تا آخر دبیرستان در آن شهر گذراند. در سال 1357 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد دانشگاه علوم پزشکی شیراز شد و در سال 1367 فارغ التحصیل گردید و به دلیل رتبه ممتاز مستقیماً وارد دوره دستیاری جراحی (Residency) در دانشگاه شیراز شد و دوره دستیاری خود را از سال 1367 تا 1371 گذراند. به دلیل شناخت اساتید از ایشان از همان سال 1371 به عنوان عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز منصوب شدند.

برچسب ها:

دسته بندی سایت دکتر علی منافی

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هجده =

Call Now Buttonتماس با پزشک
fa_IRفارسی