دکتر علی منافی 4 جراحی بینی 4 مراقبت های بعد از جراحی بینی
[wtr-time]

دسته بندی سایت دکتر علی منافی

آخرین دیدگاه ها

مراقبت های بعد از جراحی بینی

جراحی بینی یکی از جراحی های پیچیده پلاستیک است که نیازمند مراقبت های ویژه ای است و لازم است که بیمار با پیچیدگی های بعد از این جراحی آشنایی داشته باشد. بنابراین خواندن این مقاله قبل از انجام جراحی بینی می تواند بسیار مفید واقع گردد و اطلاعات کلیدی و لازم که در دوران نقاهت نیاز دارید را در اختیار تان قرار دهد. با ما همراه باشید.

بعد از جراحی بینی چه اتفاقی می افتد؟

بیماران بعد از جراحی بینی به اتاق ریکاوری منتقل می شوند تا کاملاً تحت نظر باشند. بعد از ریکاوری کامل و از بین رفتن اثر داروهای بیهوشی بیمار می تواند همان روز جراحی به منزل برود و مرخص شود. برای ریکاوری کامل نیاز به چندین ساعت می باشد. برای مرخص شدن نیاز است که یک همراه با بیمار باشد.

مراقبت های در منزل بعد از جراحی بینی

برای خوابیدن نیاز است که از دو تا سه بالشت استفاده شود تا سر بالا قرار گیرد. ورم و ادم ناشی از جراحی بینی با بالا قرار دادن سر سریع تر کاهش می یابد. فشار وارد کردن به بینی اصلاً جایز نیست. همچنین در صورتی که بیمار یبوست داشته باشد نیاز است که از ملین استفاده کند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی
مراقبت های بعد از جراحی بینی

کمپرس یخ بعد از جراحی بینی

استفاده از کمپرس یخ یا سرد روشی محبوب است که می تواند درد را کاهش دهد یا به طور موثری در بسیاری از قسمت‌های بدن شما متورم شود. در مورد جراحی زیبایی بینی نیز پزشک همیشه به ما می گوید که چند روز بعد از جراحی بینی از کمپرس یخ استفاده کنید. بر اساس تحقیقات انجام شده، استفاده از کمپرس یخ یا کمپرس سرد می تواند درد، تورم و کبودی را 70 درصد موثرتر از حالت عادی کاهش دهد.

برای اطلاعات بیشتر از مسکن های مجاز بعد از جراحی بینی به صفحه آن مراجعه کنید


استفاده از کمپرس یخ برای هر کسی یک کار ساده است، زیرا نیازی به آماده سازی زیادی ندارید و می توانید آن را در خانه انجام دهید. با این حال، بسیاری از افراد مرتکب اشتباه شده اند، زیرا مرکز زیبایی به آنها دستور نداده است که چگونه کمپرس یخ را استفاده کنند. و حتی چگونه پس از جراحی بینی چگونه خود مراقبتی انجام دهند. که عدم آشنایی با آنها باعث خطرات یا عوارض می شود. بنابراین، شما باید جراحی زیبایی بینی را در یک مرکز زیبایی معتبر انجام دهید.

نحوه استفاده موثر از کمپرس یخ بعد از جراحی بینی

بخش زیر شامل دستورالعمل های دقیق در مورد نحوه اعمال کمپرس یخ به طور موثر است:نحوه استفاده موثر از کمپرس یخ بعد از جراحی بینی

یخ را تمیز کنید (از استفاده از یخ شکسته که می تواند به بینی آسیب برساند خودداری کنید)، کیسه یخ تخصصی، یا از کیسه پلاستیکی، کیسه پارچه ای، ژل وازلین استفاده کنید.

روش:

 • مرحله 1: تکه های یخ را داخل کیسه یخ بریزید، می توانید از یک کیسه پلاستیکی پوشیده شده در یک تکه پارچه نازک استفاده کنید.
 • نکته 2: ژل وازلین را روی پوست بینی بمالید. این مرحله برای جلوگیری از آسیب به پوست بینی و سرمازدگی است.
 • مرحله 3: یک تکه پارچه نازک یا یک دستمال کاغذی روی بینی خود قرار دهید تا آسیب به پوست بینی کاهش یابد.
 • مرحله 4: کیسه یخ را به جای اینکه مستقیماً روی بینی خود قرار دهید، به آرامی روی نواحی اطراف قرار دهید. کیسه یخ را به آرامی حرکت دهید و از خاراندن پوست خود اجتناب کنید.

گچ و پانسمان بعد از جراحی بینی

اسپلینت یا گچ بر روی ناحیه بیرونی بینی قرار می گیرد و بعد از یک هفته جدا می شود. با از بین  رفتن تورم بینی پس از چند روز اسپلینت کمی شل می شود. همچنین در صورتی که گچ بینی خیس شود احتمال دارد که کلاً بیفتد. البته این مورد مهمی نیست و معمولاً تاثیری بر نتیجه جراحی نمی گذارد. خونریزی از بینی در حد متوسط طبیعی است و به مرور کاهش می یابد. همچنین از پانسمان های مناسب برای مهار خونریزی استفاده می شود. لازم است که در فواصل زمانی مشخص این پانسمان ها تعویض گردند.

معمولاً بعد از چند روز نیازی به استفاده از پانسمان نمی باشد. از مصرف آسپیرین و داروهای حاوی اسپیرین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند آدویل و … برای مدت سه هفته بعد از جراحی خودداری شود.

در ادامه ماساژ بعد از جراحی بینی را مشاهده می کنید:

رژیم غذایی بعد از جراحی بینی

داشتن یک رژیم غذایی سبک، نرم و خنک برای بعد از جراحی بینی پیشنهاد می شود. از مصرف غذاهای داغ در چندین روز بعد از جراحی خودداری شود. مصرف غذا بلافاصله بعد از جراحی اهمیت بالایی دارد تا از غش کردن و استفراغ جلوگیری شود. برای بیمارانی که بلافاصله بعد از جراحی یک تا دو بار استفراغ می کنند دارو تجویز می شود که این حالت کنترل شود. برخورداری از یک رژیم غذایی سالم همراه با استراحت کافی می تواند سرعت بهبودی را بالا ببرد.

دکتر علی منافی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی هستند و در انجام کلیه جراحی های پلاستیک بدن و صورت تجربه و تبحر بسیار بالایی دارند. در صورت تمایل به برقرای ارتباط می توانید با شماره های مطب 02188879941 و 02188879942 و 02188797882 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

فعالیت ورزشی بعد از جراحی بینی

همچنین به هیچ عنوان نباید بعد از جراحی بینی فعالیت های ورزشی تماسی انجام داد. زیرا در فعالیت های ورزشی که احتمال برخورد وجود دارد احتمال دارد که ضربه ای ناخواسته به بینی وارد شود. برای اطلاعات بیشتر به صفحه جراحی بینی و ورزش مراجعه کنید.

عفونت بعد از جراحی بینی

همان طور که می دانید جراحی بینی هم همانند تمام جراحی های دیگر به دلیل باز شدن پوست و در معرض هوا قرار گرفتن بافت های داخلی، احتمال عفونت بالایی دارد. بنابراین بعد از جراحی برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می گردد و لازم است که تا آخرین قرص آنتی بیوتیک مصرف شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی و قبل از جراحی بینی یا رینوپلاستی از اقدامات مهم برای عمل به شمار می آید. برای تسریع در روند بهبودی لازم است که مراقبت های بعد از جراحی بینی را جدی بگیرید. در این مقاله نکاتی برای آگاهی شما آورده ایم تا نتیجه عمل به صورت مطلوب و دلخواه حاصل گردد.

عدم توجه به این نکات ممکن است نتیجه عمل را تغییر دهد و یا سبب ایجاد عوارض بعد از عمل شود.

مراقبت های اولیه بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی را به مدت 4 هفته یا یک ماه جدی بگیرید. به توصیه های پزشک خود توجه کنید تا عمل خوبی را پشت سر بگذارید.

 • دقت کنید که ضربه و آسیبی به بینی شما وارد نشود.
 • استفاده از کرم ضدآفتاب را به صورت مداوم جدی بگیرید. هر 2 الی 4 ساعت یکبار کرم ضدآفتاب را که حداقل SPF 30 دارد تجدید کنید. این کار باعث می شود پوست بینی شما نسوزد و در مقابل اشعه خورشید محافظت شود.
 • دقت کنید که پانسمان بینی خیس نشود و اگر خیس شد آن را به آرامی خشک کنید. در صورت شل شدن پانسمان حتما سریعا به پزشک و جراح خود مراجعه کنید.

تورم

تورم بعد از هر جراحی کاملا طبیعی است. در جراحی بینی نیز به همین صورت است البته میزان آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در ادامه نکاتی را برای کاهش تورم صورت آورده ایم. بادقت انجام دهید:

 • بعد از جراحی بینی باید سرتان را بالا نگه دارید. سعی کنید تا دو هفته بعد از عمل دو بالش زیر سرتان قرار دهید.
 • از کمپرس یخ استفاده کنید. کمپرس یخ تا دو روز اول برای کاهش تورم و کبودی صورت مفید است. در صورتی که احساس درد و ناراحتی بعد از عمل دارید نیز می توانید از کمپرس یخ در زمان استراحت خود استفاده کنید. (برای رفع کبودی چشم بعد از عمل بینی به صفحه آن مراجعه کنید)
 • سعی کنید اصلا خم نشوید و وسایل سنگین بلند نکنید. زیرا باعث افزایش خونریزی می شود.
 • یک هفته به صورت کامل استراحت کنید و از انجام فعالیت های بدنی شدید و ورزش کردن خودداری کنید.
 • از بالا کشیدن بینی خودداری کنید زیرا علاوه بر اینکه احساس گرفتگی برطرف نمی شود باعث تورم بیشتر بینی می شود.
 • تا یک ماه از فین کردن جلوگیری کنید. برای تمیز کردن بینی و سرم های شستشو و یک سرنگ 10 سی سی استفاده کنید. می توانید اسپری سالین را نیز براس تمیز کردن سوراخ های بینی از داروخانه تهیه کنید.
 • بینی خود را نخارانید و به آن دست نزنید. زیرا باعث تشدید تورم ، عفونت ، خونریزی و تغییر شکل بینی می شود.
 • حدودا 10 روز طول میکشد تا تورم و کبودی روی صورتتان از بین برود و به حالت اولیه بازگردد.

تغذیه بعد از جراحی بینی

یک ساعت بعد از گذشت زمان عمل می توانید با اجازه پرستار و پزشک مایعات سبک بنوشید.

یک روز بعد از عمل می توانید غذای نرم و میکس شده استفاده کنید. تا دو هفته از خودن غذاهای سفت یا میوه ها مانند سیب خودداری کنید.

پروتئین زیاد استفاده کنید. زیرا باعث بازسازی ، بهبود و ترمیم پوست ، غضروف و ماهیچه می شود. غذاهای پروتئینی مانند گوشت ، مرغ ، تخم مرغ ، ماست و شیر ، ماهی و مغزها استفاده کنید.

از سبزیجات برای دریافت انواع ویتامین ها استفاده کنید. برای حفظ ایمنی بدن و جلوگیری از عفونت های ناشی از جراحی حتما از اسفناج ، کلم ، مرکبات ، کلم بروکلی و… استفاده کنید.

آناناس باعث تسریع در بهبود زخم می شود و کرفس نیز باعث کاهش ورم و کبودی صورت می شود.

از جویدن آدامس حتما خودداری کنید.

عینک نزنید.

از انواع عینک ها مانند عینک آفتابی ، طبی و یا مطالعه استفاده نکنید. زیرا باعث ایجاد فرورفتگی می شود که در این صورت نیاز به عمل ترمیمی خواهید داشت. عینک باعث تشدید تورم و کبودی صورت شما خواهد شد.

سیگار نکشید.

از کشیدن سیگار و قلیان خودداری کنید. مشروبات الکلی مصرف نکنید زیرا این موارد باعث کند شدن روند بهبودی شما می شوند.

بدن خود را خنک نگهدارید.

آب گرم و داغ ، سونا یا غذای داغ را ممکن است خیلی دوست داشته باشید و به شما آرامش دهد. اما هرگز از آن ها استفاده نکنید زیرا باعث افزایش تورم و کبودی صورت شما خواهد شد و روند بهبودی را کند می کند. حتما دوش ولرم بگیرید.

تمیز کردن یا شستشوی بینی

برای تمیز کردن بینی از گوش پاک کن استفاده کنید. گوش پاک کن را آغشته به آب هیدروژنه کنید و با آن به آرامی قسمت بیرونی بینی خود را تمیز کنید.

بعد از اینکه پانسمان را برداشتید نیاز است روزی دوبار بینی خود را شستشو دهید و به آرامی روی بینی خود را تمیز کنید. نگذارید پوست بینی چرب شود زیرا باعث افزایش تورم و کند شدن فرایند بهبودی می شود. هنگام تمیز کردن به بینی فشار وارد نکنید زیرا باعث تغییر فرم و شکل بینی می شود.

برای شستشو بینی بعد از یک هفته از سرم شستشو استفاده کنید.

ورزش کردن

بعد از دو هفته می توانید پیاده روی را آغاز کنید و بعد از 4 هفته تا 2 ماه بستگی به نظر پزشک می توانید دویدن و ورزش های قدرتی را ادامه دهید.

خشکی لب ها

در اثر تنفس از دهان ممکن است لب های شما خشک شوند برای جلوگیری از خشکی شدید از مرطوب کننده و وازلین استفاده کنید.

روند بهبودی کامل در مراقبت های بعد از جراحی بینی

بعد از یک هفته نیاز است به مطب پزشک مراجعه کنید تا پزشک بخیه های غیرجذبی شما را بکشد. و تامپون ها و گچ بینی را بردارد.

بعد از یک هفته می توانید به زندگی عادی خود بازگردید و به محل کار یا تحصیل خود مراجعه کنید.

بعد از اینکه پانسمان بینی را برداشتید ممکن است بینی خود را دوست نداشته باشید و تعجب کنید که چرا انقدر بزرگ است. نگران نباشید به دلیل تورم است. فرایند بهبودی کامل جراحی بینی حدودا یک سال زمان می برد تا بینی دیگر ورم نداشته باشد و فرم اصلی خود را نشان دهد.

بعد از مدتی نیز ورم و بی حسی لب بالایی و نوک بینی از بین می رود.

نکاتی دیگر در زمینه مراقبت بعد از جراحی بینی

 • تا 3 هفته بعد از جراحی بینی از رابطه جنسی خودداری کنید.
 • می توانید بعد از 6 هفته از استخر استفاده کنید. شیرجه نزنید و به ناحبه عمیق آب نروید.
 • براساس بینی و نظر بهترین جراح بینی نیاز است بین دو الی شش هفته به بینی چسب بزنید. طبق نظر دکتر علی منافی چسب زدن بعد از این مدت بی فایده است و ممکن است ضرر نیز داشته باشد.
 • در صورت بروز مشکل و خونریزی شدید به پزشک مراجعه کنید.
دکتر علی منافی جراح پلاستیک

دکتر علی منافی

دکتر علی منافی در اردبیل به دنیا آمده و تحصیلات خود را تا آخر دبیرستان در آن شهر گذراند. در سال 1357 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد دانشگاه علوم پزشکی شیراز شد و در سال 1367 فارغ التحصیل گردید و به دلیل رتبه ممتاز مستقیماً وارد دوره دستیاری جراحی (Residency) در دانشگاه شیراز شد و دوره دستیاری خود را از سال 1367 تا 1371 گذراند. به دلیل شناخت اساتید از ایشان از همان سال 1371 به عنوان عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز منصوب شدند

دکتر علی منافی جراح پلاستیک و زیبایی
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRفارسی
Call Now Buttonتماس با پزشک