دکتر علی منافی 4 جراحی بینی 4 بهترین زمان برای عمل بینی چه فصلی است؟

دسته بندی سایت دکتر علی منافی

آخرین دیدگاه ها

بهترین زمان برای عمل بینی چه فصلی است؟

بیمارانی که قصد جراحی زیبایی بینی دارند ممکن است بپرسند که آیا فصل مناسبی برای انجام آن وجود دارد یا خیر. به طور معمول، شما می توانید در هر زمانی از سال جراحی بینی انجام دهید و فصل عمل بینی خاصی وجود ندارد. آب و هوا می تواند در زمان بهبودی و مراقبت های بعدی نقش داشته باشد.

تابستان ممکن است در مورد بیمارانی که مایلند مرخصی سالانه خود را از محل کار تا جراحی زیبایی بینی بگذرانند مفید باشد. علاوه بر این، جلسات بهاره و زمستانی نیز با جراحی بینی مشکل دارند. آلرژی برخی از افراد در فصل بهار بدتر می شود که ممکن است بعد از جراحی با مشکل مواجه شود. همچنین، بیماری هایی مانند آنفولانزا و سرماخوردگی می توانند تأثیر منفی بر روند در فصل زمستان بگذارند.

جراحی بینی در فصل سرد

بسیاری از بیماران هنگام تصمیم گیری برای جراحی بینی نگران دوره نقاهت هستند. آگاهی از آمادگی و آگاهی شما از جراحی زیبایی بینی می تواند به کاهش استرس و آرامش روحی کمک کند و به شما این امکان را می دهد که در زمان بهبودی روی استراحت و ریکاوری تمرکز کنید. علاوه بر در نظر گرفتن محدودیت های فعالیت و زمان استراحت، باید از تاثیر آب و هوا، سرما و گرما در بهبودی بعد از جراحی بینی نیز آگاه باشید. برای بسیاری، زمستان بهترین فصل عمل بینی است. هوای سرد برای کاهش تورم جراحی بینی مناسب است.

تاثیر هوای سرد بر نتایج جراحی بینی

به دلیل تأثیراتی که نور خورشید و گرمای تابستان می تواند بر بینی افراد بگذارد، بسیاری از بیماران تصمیم به جراحی بینی در زمستان می گیرند. برنامه ریزی برای جراحی در ماه های زمستان بسیار مفید است زیرا جلوگیری از قرار گرفتن بینی در معرض آفتاب آسان تر است و تعطیلات اغلب اوقات زمان خوبی برای استراحت و بهبودی فراهم می کند. علاوه بر این، برخلاف هوای گرم که می‌تواند تورم بینی را تحریک کند، هوای سرد ممکن است به کاهش احتمال تورم بعد از عمل و سرعت بهبودی کمک کند.

هوای سرد نباید تاثیر منفی بر نتیجه جراحی بینی شما داشته باشد. ممکن است در چند هفته اول پس از جراحی بیش از حد معمول احساس احتقان کنید. همچنین اگر در یک منطقه بسیار سرد هستید و در خانه در معرض گرمای خشک هستید، ممکن است خشکی بینی بیشتری را تجربه کنید. در غیر این صورت مشکلی برای انجام عمل بینی در زمستان وجود ندارد.

نتیجه طولانی مدت جراحی بینی تحت تأثیر هوای سرد نیست. کوتاه مدت: به دلیل تضعیف بافت نرم و تأثیر آن بر عروق و اعصاب، نوک بینی ممکن است سردتر از حد معمول احساس شود و بیش از حد معمول بی حس شود و تقریباً احساس کنید که مال شما نیست. صبور باشید زیرا عروق مجدد و عصب مجدد بعداً ترمیم می شود.

حساسیت پوستی در فصل سرد

اما به دلیل کاهش رطوبت و استفاده از سیستم های گرمایشی، هوا در زمستان بسیار خشک تر می شود. باد خشک که اغلب هوای سرد را با خود می آورد، می تواند اثرات نامطلوبی در بهبود پوست داشته باشد. در نتیجه، بسیاری از بیماران در ماه های زمستان خشکی پوست را تجربه می کنند که می تواند غشاهای مخاطی را تحریک کرده و باعث حساسیت پوستی شود.

بنابراین برای محافظت از پوست در ماه های زمستان استفاده از کرم ها یا پمادها و اسپری های مرطوب کننده بینی با تجویز جراح ضروری است. برای تغذیه و آبرسانی مناسب پوست در دوران ریکاوری باید بسیار مراقب باشید.

خونرسانی به بینی در هوای سرد

خون رسانی به بینی مطمئناً تحت تأثیر جراحی زیبایی بینی قرار گرفته است. در نتیجه، بینی شما احتمالاً به احساس سرما حساس تر خواهد بود. انقباض بینی ناشی از هوای بسیار سرد نیز ممکن است مدت زمان بهبودی شما را طولانی کند.

عوارض عمل بینی در فصل سرد

بنابراین، به نظر می رسد که اگر رینوپلاستی خود را در زمستان انجام دهید، هیچ نگرانی در مورد آن ندارید، درست است؟ در حالی که این یک فصل محبوب برای تمام مزایای پس از جراحی، مانند کاهش تورم است، اما چالش های خاص خود را دارد که باید مراقب آن باشید.

مهمترین نگرانی که باید مراقب آن بود خشکی است. ماه های زمستان در بسیاری از مناطق می تواند کاملاً خشک شود. هوای خشک و باد خشک می تواند برای بهبود پوست و داخل بینی بسیار ناخوشایند باشد. این ممکن است منجر به لایه برداری پوست یا خونریزی بینی بعد از جراحی بینی شود. اگر در یک منطقه به خصوص سرد زندگی می کنید، بینی تازه تغییر یافته شما حتی ممکن است مستعد سرمازدگی باشد!

یکی دیگر از خطرات مرتبط با ماه های زمستان این است که این ماه ها زمانی است که سرماخوردگی و آنفولانزا در حال وقوع است. مطمئناً نمی خواهید فشار سینوس های مسدود شده را روی بینی حساس خود وارد کنید! دمیدن شدید بینی نیز می تواند در این مرحله بسیار ناراحت کننده باشد. همه اینها با این واقعیت بدتر می شود که جراح زیبایی شما ممکن است شما را از مصرف برخی داروهای ضد احتقان در طول دوره بهبودی منع کند.

مراقبت بعد از جراحی بینی در فصل سرد

مراقبت از بینی در حال بهبودی خود در ماه های زمستان لازم نیست پیچیده باشد. اول از همه، شما باید سعی کنید از بادهای سرد شدید دوری کنید. رفتن به بیرون برای لذت بردن از سرما خوب است، اما مطمئن شوید که فقط روزهای بیشتری را با هوای معتدل انجام دهید. جراح زیبایی شما همچنین می تواند محصولات پوستی را برای جلوگیری از خشک شدن بینی به شما توصیه کند.

همچنین مهم است که در ماه های سردتر هیدراته بمانید، بنابراین مقدار زیادی آب بنوشید. همچنین باید مراقب آنچه می خورید نیز باشید. غذاها و نوشیدنی‌های داغ می‌توانند شما را گرم کنند، اما به طور بالقوه می‌توانند باعث کوچک شدن رگ‌های خونی در بینی در حال بهبودی شوند که منجر به خونریزی بینی شود. تا زمانی که مراقب این خطرات باشید، می توانید در این فصل تعطیلات از دوره نقاهت جراحی بینی خود در آرامش لذت ببرید!

جراحی بینی در فصل گرم

عمل بینی در تابستان کاملا بی خطر است. شما باید زمانی جراحی خود را انجام دهید که بیشترین زمان برای بهبودی دارید و اغلب اوقات تابستان و فصل تعطیلات بهترین فصل عمل بینی است.

در حالی که تورم بینی حتی یک ماه پس از جراحی بینی کاملاً طبیعی است، اما مطمئن هستم که گرما روی تورم و بهبودی شما تأثیر خواهد گذاشت. گرما باعث گشاد شدن عروق خونی می شود که منجر به پمپاژ بیشتر خون و تورم بیشتر می شود. به نظر می رسد که شما تمام اقدامات احتیاطی لازم را انجام می دهید. استفاده از ضد آفتاب و محافظت در برابر آفتاب سوختگی روی بینی بلافاصله پس از جراحی بینی بسیار مهم است.

عفونت در بینی بسیار نادر است. با این حال، در طول تابستان، نگران جوش روی بینی ناشی از آفتاب و گرما وجود دارد. از نور خورشید دوری کنید و از ضدآفتاب زیاد استفاده کنید.

مزایای جراحی بینی در فصل گرم

 • زمان استراحت برای بهبودی
 • اگر در مدرسه هستید، به احتمال زیاد تابستان را تعطیل کرده اید. بیماران رینوپلاستی در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه 20 که در دبیرستان یا کالج هستند، اغلب متوجه می شوند که تعطیلات تابستانی زمان ایده آلی برای برنامه ریزی عمل آنها فراهم می کند.
 • کار اغلب در طول تابستان در بسیاری از مشاغل کند می شود، به این معنی که مرخصی گرفتن می تواند راحت تر باشد.
 • اگر نگران حریم خصوصی هستید، احتمال کمتری وجود دارد که دوستان یا همکاران در مورد غیبت شما بپرسند، زیرا انتظار دارند در تابستان مرخصی بگیرید.
 • تابستان زمان بسیار خوبی برای تماشای یک برنامه مورد علاقه نتفلیکس یا ادامه دادن به مطالعه است. کاری که می توانید در دوران نقاهت انجام دهید.

بایدها و نبایدهای جراحی بینی در تابستان

بر خلاف زمستان که نور خورشید زیر سایه ابرها قرار می گیرد و نور خورشید کدر است، در طول تابستان، اشعه های خورشید بسیار قوی است که می تواند خطراتی را برای بیماران جراحی بینی ایجاد کند. اگر فرد زیاد در فضای باز باشد، انجام جراحی زیبایی بینی در تابستان می‌تواند باعث کاهش رطوبت شود، زیرا اثرات نور خورشید سرعت بهبودی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

این بدان معنا نیست که نمی توان آن را در تابستان انجام داد. در عوض، این فقط یک توصیه است که آن را در ماه های زمستان انجام دهید. اما اگر کسی تصمیم بگیرد که در طول ماه های تابستان آن را انجام دهد، دانستن اینکه چه اقدامات احتیاطی را باید رعایت کند به شما کمک می کند.

نبایدها

موارد زیر برخی از مواردی است که باید از آنها اجتناب کنید و در واقع مراقبت های بعد از جراحی بینی است:

 • نور مستقیم خورشید: اشعه ماوراء بنفش می تواند به پوست طبیعی آسیب برساند، بنابراین پوست پس از جراحی حتی نسبت به آن حساس تر است. این بدان معناست که برنزه شدن چیزی دور از ذهن است زیرا می تواند برای همیشه به پوست شما آسیب برساند.
 • استفاده از عینک:حداقل تا شش هفته پس از جراحی بینی باید از استفاده از انواع عینک اجتناب شود زیرا بینی در این مدت هنوز در وضعیت ظریفی قرار دارد. بنابراین، هر فشاری که از طرف عینک به آن وارد می‌شود، می‌تواند بافت صورت را تغییر داده و نتیجه نهایی را خراب کند.
 • شنا: برای حدود سه هفته (یا هر چقدر که پزشک توصیه کرده باشد) باید از شنا اجتناب کرد زیرا تاثیر آب می تواند شکل بینی را قبل از اینکه زمان مناسبی برای تنظیم شدن داشته باشد، مخدوش کند.
 • بدون تمرینات سخت: بسیاری از بیماران جراحی بینی به طور منظم ورزش می کنند که بسیار عالی است. اما شما باید مدتی از تمرینات شدید استراحت کنید، که می تواند تورم و خطر سایر عوارض را افزایش دهد. همانطور که ممکن است حدس بزنید، شنا یکی دیگر از فعالیت هایی است که باید از آن اجتناب کنید. به خصوص اگر سر خود را زیر آب فرو کنید مضر است.

بایدها

حال، بیایید نگاهی به برخی از مواردی که باید در زندگی خود پس از عمل تغییر شکل بینی اعمال کنید، بیاندازیم:

 • از یک کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظتی بالا (SPF) استفاده کنید. این به محافظت از پوست حساس روی بینی شما در برابر سوختگی و ایجاد هرگونه عوارض جانبی کمک می کند.
 • کلاه بپوشید.این احتمالاً عقل سلیم است، اما پوشیدن کلاه می تواند از صورت شما در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت کند، به خصوص در روزهای گرم تابستان.
 • هیدراته بمانید. نوشیدن آب زیاد به کاهش تورم اضافی که گرما و رطوبت می تواند ایجاد کند کمک می کند. این یکی دیگر از دلایل خوب برای ماندن در خانه در گرم ترین بخش های روز است.
دکتر علی منافی جراح پلاستیک

دکتر علی منافی

دکتر علی منافی در اردبیل به دنیا آمده و تحصیلات خود را تا آخر دبیرستان در آن شهر گذراند. در سال 1357 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد دانشگاه علوم پزشکی شیراز شد و در سال 1367 فارغ التحصیل گردید و به دلیل رتبه ممتاز مستقیماً وارد دوره دستیاری جراحی (Residency) در دانشگاه شیراز شد و دوره دستیاری خود را از سال 1367 تا 1371 گذراند. به دلیل شناخت اساتید از ایشان از همان سال 1371 به عنوان عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز منصوب شدند

دکتر علی منافی جراح پلاستیک و زیبایی
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRفارسی
تماس با پزشک