دکتر علی منافی 4 جراحی بینی 4 جراحی کوچک کردن بینی
[wtr-time]

دسته بندی سایت دکتر علی منافی

آخرین دیدگاه ها

جراحی کوچک کردن بینی

جراحی برای تغییر شکل بینی یکی از جراحی های بسیار محبوب است که برای کاهش یا افزایش سایز بینی انجام می گیرد. شکل نوک بینی، پل بینی و همچنین سوراخ های بینی و از سوی دیگر زاویه بین بینی و لب بالا در این جراحی تغییر می کند. گاهی اوقات حتی با جراحی بینی می توان به بهبود مشکلات تنفسی و درمان ناهنجاری های ساختاری بینی منجر شد. ولی تمرکز ما در این مقاله بر روش رینوپلاستی کاهشی یا همان جراحی کوچک کردن بینی است. با ما همراه باشید.

عکس جراحی بینی
عکس جراحی بینی

جراحی رینوپلاستی چیست؟

جراحی رینوپلاستی که با نام عمل بینی بیشتر شناخته شده است، به جراحی گفته می شود که به تغییر شکل بینی می انجامد. این جراحی جزو یکی از محبوب ترین جراحی های پلاستیک و زیبایی است. با انجام رینوپلاستی می توان به اهداف زیر دست پیدا کرد:

  • کاهش یا افزایش سایز بینی
  • تغییر در شکل نوک بینی، پل بینی و یا سوراخ های بینی
  • تغییر زاویه بین بینی و لب بالایی
  • صاف کردن تیغه بینی ( تیغه ای است که در داخل بینی قرار دارد و دو مجرای بینی را از یکدیگر جدا می کند. ) به این جراحی سپتوپلاستی هم گفته می شود.

انواع مدل بینی

بینی ها را معمولا با توجه به ساختار به دو دسته بینی گوشتی و بینی استخوانی تقسیم بندی می کنند. هر کدام از انواع بینی ویژگی های خود را دارند و با تکنیک های مخصوص خود جراحی می شوند.

بینی گوشتی

جراحی انحراف بینی دکتر منافی

بینی های گوشتی بینی هایی با ساختار نه چندان مستحکم هستند. این بینی ها دارای غضروف های ضعیف تری نسبته به بینی استخوانی هستند. پوست بینی در بینی استخوانی ضخیم تر است و این مسئله جراحی این بینی ها را سخت تر می کند. در جراحی بینی استخوانی گاهی لازم است تا با کمک پیوند غضروف فرم بینی را بهبود بخشید. در این حالت غضروف از قسمت گوش و یا دنده برداشته می شود. بین های گوشتی بعد از عمل تورم بیشتری خواهند داشت و این تورم می تواند تا حدود 1 سال نیز طول بکشد.

بینی استخوانی

این بینی ها ساختار محکم تری هستند و دارای تیغه استخوانی محکم در میانه بینی می باشند. بین های استخوانی معمولا دارای قوز در قسمت میانی بینی می باشند که در جراحی بینی لازم است تراش داده شود. استحکام این استخوان تراش قوز بینی در جراحی را دشوار می کند.

کدام مدل بینی مناسب است؟

برای انجام جراحی بینی وکوچک کردن آن متد های زیادی وجود دارد. جراحی بینی طبیعی ، جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی از جمله مدل های پر طرفدار بینی هستند که هنگامی که افراد برای جراحی بینی خود به جراح مراجعه می کنند در خواست این مدل ها را دارند.

جراحی بینی طبیعی

در جراحی بینی طبیعی جراح می کوشد بین را به طبیعی ترین شکل ممکن انجام دهد. در این مدل اندازه بینی خیلی کوچک نمی شود و در عین حال که ظاهر مطلوب تری پیدا می کند اندازه آن متناسب با صورت فرد است. این مدل بینی حالت استاندارد تری است  که اغلب جراحان زیبایی آن را ترجیه می دهند. د رواقع جراحی بین طبیعی به منظور رفع نواقص بینی انجام می شود. در جراحی بینی طبیعی نوک بینی زاوه طبیع دارد و زاید سر بالا نیست. در این مدل نوک بینی با لب بالایی فرد دارای زاویه 90 درجه است و فرم طبیعی دارد. برا اطلاعات بیشتر درباره این مدل جراحی مقاله جراحی بینی طبیعی را بخوانید.

جراحی بینی فانتزی

جراحی بینی فانتزی جراحی بینی عروسکی نیز نام دارد. در این مدل جراحی جراح می کوشد تا بین فرد حالت عروسکی و کوچکی بگیرد. این مدل بینی مناسب افراد ریز نقش که دارای صورت های کوچک هستند مناسب است و باعث زیبایی چهره آنان می شود. در بینی عروسکی نوک بینی سر بالا تر است و قوس روی بینی بیشتر است. در این مدل پره های بینی بسیار کوچک تر است که باعث می شود. مسیر عبور هوا باریک باشد. اگر جراح مهارت کافی در جراحی بینی فانتزی نداشته باشد و پره های بینی را بیش از اندازه کوچک کند فرد بعد ها دچار مشکلات تنفسی خواهد شد. درباره جراحی بینی فانتزی در مقاله ای دیگر مطالعه نمایید.

جراحی کوچک کردن بینی
جراحی کوچک کردن بینی

توصیه می شود برای انجام جراحی بینی فانتزی و کوچک کردن بیش از اندازه بینی و سوراخ های بینی اصرار نکنید و اجازه دهید تا جراح بهترین مدل جراحی را برای شما انتخاب کند.

بعد از جراحی

بعد از انجام جراحی بینی آسیب پذیر تر می شود. پس زا جراحی بینی لازم است تا همیشه بین خود را از معرض ضربه و آسیب دور نمایید. ضربه های محکم مانند تصادفات می تواند به تغییر شکل بینی منجر شود. اگر هر آسیبی منجر به تغییر شکل بینی شود و یا فرم بینی بعد از عمل مطلوب نباشد لازم است جراحی بینی ترمیمی یا ثانویه انجام شود. جراحی بینی ثانویه یا ترمیمی جراحی سخت تری است که هزینه بیشتری نیز برای فرد خواهد داشت.

محدودیت هایی برای میزان تغییر بینی وجود دارد. نتیجه نهایی جراحی بینی بستگی به سایز بینی و شرایط سنی بیمار و نوع پوست وی دارد. مهم ترین نکته این است که بیمار با پزشک خود صحبت کند و هر دو طرف دیدی از ماجرا پیدا کنند. پزشک از خواسته های بیمار اطلاع پیدا کند و بیمار از شکل تقریبی که در نهایت برای بینی ایجاد می شود آگاه شود. همچنین ایجاد برخی اشکال برای بینی امکان پذیر نیست که بهتر است قبل از جراحی بینی به بیمار گفته شود. برای مثال شاید نتوان بینی را بیش از حد کوچک کرد. زیرا امکان دارد مشکلات تنفسی برای فرد به وجود آید.

 

هدف از انجام جراحی کوچک کردن بینی

جراحی کوچک کردن بینی در اغلب موارد به دلایل زیر انجام می گیرد:

  • از بین بردن قوز بینی
  • کوچک کردن نوک بینی
  • کاهش طول بینی یا کاهش پهنای بینی
  • کوچک کردن پهنای بینی و سوارخ های بینی

نتیجه گیری

جراحی کوچک کردن بینی یکی از متداول ترین اشکال جراحی بینی است. در حقیقت بسیاری از متقاضیان خواهان کوچک شدن بینی هستند. ولی باید بدانید که این جراحی دارای محدودیت های مشخصی است که باید به آن توجه کرد.

منبع: https://baaps.org.uk/patients/procedures/10/rhinoplasty_reduction

دکتر علی منافی جراح پلاستیک

دکتر علی منافی

دکتر علی منافی در اردبیل به دنیا آمده و تحصیلات خود را تا آخر دبیرستان در آن شهر گذراند. در سال 1357 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد دانشگاه علوم پزشکی شیراز شد و در سال 1367 فارغ التحصیل گردید و به دلیل رتبه ممتاز مستقیماً وارد دوره دستیاری جراحی (Residency) در دانشگاه شیراز شد و دوره دستیاری خود را از سال 1367 تا 1371 گذراند. به دلیل شناخت اساتید از ایشان از همان سال 1371 به عنوان عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز منصوب شدند

دکتر علی منافی جراح پلاستیک و زیبایی
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRفارسی
Call Now Buttonتماس با پزشک