دکتر علی منافی 4 عملیه الانف 4 نقش تامپون بعد از جراحی بینی
[wtr-time]

آخرین دیدگاه ها

نقش تامپون بعد از جراحی بینی

عملیه الانف در پزشکی از گذشته تا امروز مسیر رشد را طی کرده است که این رشد با تغییراتی همراه بوده است. برای مثال در گذشته از انواع تامپون ها برای جایگذاری در داخل بینی استفاده می کردند که ویژگی های مخصوص به خود را داشتند. اما این روز ها تامپون ها تغییراتی کردند که مشکلات و محدودیت های تامپون های قدیمی را در پی ندارد. اما نقش تامپون بعد از جراحی بینی چیست؟

تامپون چیست؟

تامپون ها همان گاز استریل هستند که در ابعاد مشخصی بریده می شود. سپس به حالتی در می آید که امکان قرار گیری داخل بینی فراهم شود. در ادامه از پماد تتراساکلین استفاده می کنند و روی گاز استریل زده می شود.

نقش تامپون بعد از جراحی بینی
نقش تامپون بعد از جراحی بینی

تامپون ها در گذشته و امروز

تغییراتی که در تامپون ها ایجاد شده است در سایز آن ها بوده است. در واقع در گذشته سایز این تامپون ها بسیار بزرگ بود و زمانی که داخل بینی قرار می گرفت تمامی بخش های داخلی بینی را پوشش می داد.

در نتیجه به جهت سایز بزرگ این تامپون ها اتفاقی که رخ می داد این بود که در هنگام خارج ساختن تامپون ها دردی ایجاد می شد. که گاها افراد را ملول می کرد.

اما بعد از گذشت زمان پزشکان نتیجه گرفتند که با کاهش سایز تامپون ها می توان از میزان دردی که افراد در هنگام بیرون آوردن تامپون ها تجربه می کنند کاست. از این رو برش هایی که روی گاز استریل زده می شود کم است.

نقش تامپون ها بعد از جراحی بینی

واقعیتی که وجود دارد این است که زمانی که تامپون ها در داخل بینی قرار می گیرند سه مزیت بزرگ دارند:

  • ابتدائاً این که تامپون ها از بروز هرگونه خونریزی جلوگیری می کنند. در واقع به جهت این که بعد از جراحی بینی خونریزی از بینی امری طبیعی است. بنابراین تامپون ها کمک می کنند که میزان خونریزی کاهش پیدا کند.
  • دومین مزیت این است که به دلیل این که بعد از عملیه الانف ساختار بینی شکل پذیر است و نرم است به راحتی امکان بروز مشکل وجود دارد. از این رو زمانی که این تامپون ها داخل بینی قرار می گیرد استحکام بینی را افزایش داده و موجب فرم گیری بهتر استخوان بینی می شود.
  • از سوی دیگر نیز تامپون ها موجب محکم شدن تیغه بینی می شوند.

تامپون بینی بعد از جراحی چقدر باقی بماند؟

تقریبا مدت زمان میانگین برای قرار دادن تامپون داخل بینی یک یا دو روز است. ولی این زمان قرار گیری تامپون داخل بینی در افراد مختلف متفاوت می باشد. در واقع بعد از بررسی های لازم پزشک جراح تعیین می کند که چه مدت باید این تامپون ها داخل بینی قرار گیرد.

از این رو بهتر است که به توصیه های پزشک خود گوش فرا دهید. و دقیقا همان تعداد روزهایی که از سوی پزشک تعیین شده است را از تامپون استفاده کنید.

آیا خارج کردن تامپون دردناک است؟

دردناکی خارج ساختن تامپون ها بعد از جراحی بینی درگذشته زیاد بود. اما با تمهیداتی که از سوی پزشکان صورت گرفته است درد در هنگام خارج سازی تامپون ها کاملا منتفی شده و یا در مواردی به کمترین میزان ممکن رسیده است.

*از این رو کسانی که نگران درد خارج کردن تامپون ها هستند می توانند بدون نگرانی بعد از جراحی بینی به پزشک خود مراجعه کنند و تامپون را از داخل بینی بردارند.

اما از سویی ممکن است که در هنگام خارج کردن تامپون مقادیری خونریزی داشته باشید که نیازی به نگرانی نیست. زیرا در کوتاه ترین زمان از بین می رود. در بسیاری از موارد درد بعد از جراحی بینی مربوط به همین درد کشیدن تامپون می شده است.

نکات کلی در خصوص تامپون ها

• همانطور که گفته شد استفاده از تامپون ها این روزها بسیار محدود شده است و کمتر مورد استفاده افراد قرار می گیرد. در همین مواردی که پزشکان لزوم استفاده از آن را می بینند تامپون هایی کوچک را داخل بینی قرار می دهند. این کار دو مزیت بزرگ دارد؛ یکی آنکه در طول مدتی که دربینی افراد است احساس ناراحتی و درد را برای افراد ایجاد نمی کند. دیگری آنکه در هنگام خارج ساختن درد کمتری را متوجه بیمار می کند.

• در اغلب موارد که بعد از جراحی بینی از تامپون استفاده نمی شود، روش های جایگزینی بکار گرفته می شود تا از مشکلات احتمالی پیشگیری کند. استنت هایی که این روزها به عنوان گچ بینی استفاده می شوند تا حد زیادی همچون تامپون ها عمل می کنند. با این تفاوت که مشکلات و درد کمتری را برای بیمار ایجاد می کنند.

• استنت ها جنس های مختلفی دارند و روی بینی قرار می گیرند و بعد از یک هفته به راحتی برداشته می شوند. جایگاه قرار گیری استنت ها تفاوتی است که با جایگاه قرار گیری تامپون ها دارند. زیرا تامپون ها در داخل بینی ولی استنت ها بیرون بینی قرار می گیرند. در هنگام خارج کردن استنت طبعا درد کمتری به بیمار وارد می شود.

• یکی از نکاتی که حتما باید مد نظر قرار دهید این است که تامپون ها این روزها به راحتی برداشته می شود. ولی عارضه ای نه چندان جدی را در پی دارد. آن عارضه این است که احتمالا کمی خونریزی را به همراه دارد. این موضوع را درنظر داشته باشید که این خونریزی باید محدود و جزئی باشد. درصورتی که خونریزی ادامه دار شد باید در اولین فرصت معاینه شوید تا ریشه مشکل پیدا شود. در غیر این صورت ممکن است مشکلاتی را برای شما پدید بیاورد.

استنتاج

در پایان مهم ترین توصیه ای که داریم این است که در صورتی که پزشک شما بعد از جراحی بینی از تامپون استفاده خواهد کرد حتما در خصوص نوع آن و مراقبت هایی که باید داشته باشید مشورت هایی را دریافت کنید.

از سوی دیگر بهترین جراح پلاستیک در تهران تلاش می کند که از بهترین انواع تامپون ها استفاده کند تا احتمال بروز مشکل برای افراد به کمترین میزان ممکن برسد. از این رو با اعتماد به تجربه پزشک تان در انجام تمامی اقداماتی که از سوی وی انجام می شود همکاری داشته باشید.

 

دکتر علی منافی جراح پلاستیک

الدکتور علی منافی

دکتر علی منافی در اردبیل به دنیا آمده و تحصیلات خود را تا آخر دبیرستان در آن شهر گذراند. در سال 1357 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد دانشگاه علوم پزشکی شیراز شد و در سال 1367 فارغ التحصیل گردید و به دلیل رتبه ممتاز مستقیماً وارد دوره دستیاری جراحی (Residency) در دانشگاه شیراز شد و دوره دستیاری خود را از سال 1367 تا 1371 گذراند. به دلیل شناخت اساتید از ایشان از همان سال 1371 به عنوان عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز منصوب شدند

دکتر علی منافی جراح پلاستیک و زیبایی
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 تعليق
إرسال تعليق

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

arالعربية
Call Now Buttonتماس با پزشک