دکتر علی منافی 4 عملیه الانف 4 علت افتادگي بيني بعد از جراحي
[wtr-time]

علت افتادگي بيني بعد از جراحي

أحدث طريقة لجراحة الأنف چیست؟ یکی از عوارض احتمالی بعد از جراحی بینی افتادگی بینی است. افتادگی نوک بینی باعث به هم ریخته شدن ظاهر بینی و نارضایتی افراد می شود. بنابراین در صورت بروز این عارضه سریعاً برای درمان و بهبود آن اقدام می کنند.

در این مقاله می خواهیم که قدری در زمینه انواع عوارض بعد از جراحی بینی و نیز راهکار پیشگیری از بروز این عوراض صحبت کنیم. به علاوه این که مهم ترین بخش این مقاله به مساله علت افتادگی بینی بعد از جراحی اختصاص دارد. با ما همراه باشید.

انواع عوارض جراحی بینی

بعد از جراحی بینی انواع عارضه هایی که احتمال بروز و ظهور دارد موارد زیر است:

  • افتادگی نوک بینی
  • عدم تقارن بین دو بخش بینی
  • خونریزی بیش از حد
  • مشکلات تنفسی: اختلال در روند طبیعی تنفس و مشکل در عملکرد بینی باعث صدادار شدن تنفس و سایر مشکلات مربوط به بینی می شود.
  • خروپف کردن در هنگام خوابیدن بعد از جراحی بینی
  • عدم رفع قوز بینی به طور کامل
  • کوچک نشدن بینی به اندازه لازم
  • زیادی از حد کوچک شدن بینی و عدم تناسب آن در صورت
علت افتادگي بيني بعد از جراحي

علت افتادگي بيني بعد از جراحي

افتادگی بینی

افتادگی بینی به معنای افتاده شدن نوک بینی به طوری که ظاهر بینی را به هم بریزد. در حالت طبیعی نوک بینی باید در راستای پل بینی یا قدری از پل بینی بالاتر باشد. نوک بینی در بینی هایی با فرم طبیعی صاف است اما در بینی های فانتزی خمیدگی آن به سمت بالا بیشتر است.

در صورتی که زاویه نوک بینی با لب بالایی کمتر از 90 درجه باشد در اصطلاح می گوییم فرد به افتادگی بینی دچار شده است.

علت افتادگی بینی بعد از جراحی

عمده دلایلی که باعث می شود نوک بینی افتادگی پیدا کند موارد زیر هستند:

در مواردی که جراحان بینی از تخصص و مهارت کافی برخوردار نباشند و یا تکنیک قدیمی را برای جراحی بینی بکار گیرند نمی توانند به درستی روند جراحی را انجام دهند. در نتیجه با ایجاد برش های غیر استاندارد غضروف بیشتری از بینی برمی دارند. در نتیجه این عارضه رخ می دهد.

پیشگیری از افتادگی نوک بینی

برای این که نوک بینی دچار افتادگی نشود باید غضروف نوک بینی تقویت شود. در مواردی پزشکان برای اینکه غضروف نوک بینی استحکام کافی را داشته باشد از سایر بخش های بدن مثل لاله گوش یا دنده عضروف برداشت می کنند و سپس در روند جراحی به نوک بینی پیوند می دهند.

این غضروف باعث می شود که پوست در ناحیه نوک بینی روی غضروف جای گیرد و احتمال افتادگی از بین می رود.

از دیگر روش های مراقبتی و پیشگیری از بروز افتادگی بینی نحوه مناسب چسب زدن به بینی است. در صورتی که تازه عمل کرده اید می توانید با نصب چسب روی بینی به فرم دهی بهتر بینی کمک کنید.

چسب زدن به بینی باید به درستی انجام شود و طبق اصول روی بینی قرار گیرد

*از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی این است که سرتان را به سمت بالا قرار دهید. اگر بالا نگه داشتن سر به درستی و در مدت لازم انجام نشود منجر به بد شکلی و بدفرمی بینی می شود.

جراحی ترمیمی برای رفع افتادگی بینی

در مواردی که افتادگی بینی شدید باشد افراد برای جراحی ترمیمی اقدام می کنند. در جراحی ترمیمی با برداشت غضروف از بخش های دیگر بدن _ لاله گوش یا دنده_  می توانند به تقویت و بالا بردن نوک بینی کمک کنند.

جراحی ترمیمی از حساسیت ویژه ای برخوردار است که باید بهترین جراح بینی آن را انجام دهد. زیرا در صورتی که در مرحله دوم جراحی باز هم مشکلی پیش بیاید شانس برطرف کردن آن از بین می رود.

بهترین زمان برای ترمیم افتادگی بینی بعد از عملیة تجمیلیة الانف یکسال بعد از جراحی بینی است.

استنتاج

یکی از مهم ترین اقداماتی که می توانید قبل از عمل بینی انجام دهید این است که در خصوص تخصص و مهارت پزشک پرس و جو داشته باشید. مهارت و توانمندی پزشک جراح باعث می شود که با به روز ترین تکنیک ها و آگاهی فراوان جراحی بینی انجام دهد. در این موارد احتمال بروز عارضه خطرناک به کمترین میزان ممکن می رسد.

دکتر علی منافی جراح پلاستیک

الدکتور علی منافی

دکتر علی منافی در اردبیل به دنیا آمده و تحصیلات خود را تا آخر دبیرستان در آن شهر گذراند. در سال 1357 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد دانشگاه علوم پزشکی شیراز شد و در سال 1367 فارغ التحصیل گردید و به دلیل رتبه ممتاز مستقیماً وارد دوره دستیاری جراحی (Residency) در دانشگاه شیراز شد و دوره دستیاری خود را از سال 1367 تا 1371 گذراند. به دلیل شناخت اساتید از ایشان از همان سال 1371 به عنوان عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز منصوب شدند

دکتر علی منافی جراح پلاستیک و زیبایی
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 تعليق
إرسال تعليق

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

عشرين − 11 =

arالعربية
Call Now Buttonتماس با پزشک