دکتر علی منافی 4 عملیه الانف 4 تغذیه بعد از عمل بینی
[wtr-time]

آخرین دیدگاه ها

تغذیه بعد از عمل بینی

یکی از عمل های زیبایی حساس و پر طرفدار، عمل جراحی بینی است، طی این حساسیت های که دارد، آمادگی های قبل از آن و هم چنین رعایت نکات مراقبتی بعد از آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از دغدغه های اساسی هر کسی که کاندیدای عمل جراحی زیبایی بینی هستند، چگونگی آمادگی برای عمل و مراقبت های بعد از آن است، زیرا دوران نقاهت دورانی حیاتی است و می تواند در نتایج عمل تاثیرات به سزایی داشته باشد. رژیم غذایی از همان دسته از مراقبت های است که بسیار حائز اهمیت و می تواند روند بهبودی را به کل تغییر دهد. به همین خاطر بر آن شدیم تا در خصوص مراقبت ها مانند رژیم غذایی بعد از جراحی بینی بیشتر صحبت کنیم و اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید نتیجه ی مطلوبی از عمل خود به دست آورید .

تغذیه هم از مهم ترین فرآیندهای مراقبتی بعد از عمل جراحی بینی است، زیرا غذا های حاوی ویتامین می توانند روند ترمیم و بازسازی بدن را تسریع بخشند.

چه اقداماتی قبل از انجام عمل جراحی بینی باید انجام داد؟

برای انجام هر عمل جراحی یک سری نکاتی است که باید رعایت شود تا احتمال موفقیت در عمل را بیشتر می کند.

اینک برای انجام عمل عملیه الانف باید اقدامات قبل از آن را بدانید تا عمل جراحی خوبی را پشت سر بگذارد.

 • اولین گام برای تجربه یک عمل جراحی موفقیت آمیز این است که بهترین جراح پلاستیک را انتخاب کنید.
 • بعد از انتخاب بهترین جراح، باید از یک فردی متخصص و آگاه در خصوص این عمل مشاوره دریافت کنید.
 • قبل از اقدام عمل و ورود به اتاق عمل باید تمامی آزمایش ها و ارزیابی های لازمه را انجام دهید.
 • برای جلوگیری از به وجود آمدن عارضه های احتمالی بعد از عمل، از مصرف دارو های ضد درد یا ضد التهابی مانند آسپرین خودداری کنید.
 • عدم استعمال دخانیات و موادمخدر از 2 هفته قبل از عمل
 • از سابقه ی بیماری خود به پزشک جراح تان اطلاع دهید.
 • برخی از خانم ها باید قبل از اقدام به انجام عمل جراحی بینی از تست بارداری استفاده کنند و در صورت باردار نبودن عمل را انجام دهند، در غیر این صورت ممکن است سلامتی خود و جنین شان مورد تهدید خطراتی واقع شود.
 • اگر به داروی یا حتی مواد غذایی خاصی حساسیت دارید و بدن تان به سرعت واکنش نشان می دهد، حتما جراح را در جریان بگذارید.
 • می توانید در روز عمل یک فرد امنی را در کنار خود داشته باشید تا بتواند پس از عمل شما را همراهی کند.
رژیم غذایی بعد از جراحی بینی
رژیم غذایی بعد از جراحی بینی

چه پرهیز های قبل از انجام عمل جراحی بینی ضروری است؟

مهم ترین بخش آمادگی های قبل از عمل جراحی، رعایت رژیم غذایی است.

 • سعی کنید قبل از انجام عمل جراحی بینی، از مواد غذایی حاوی کربوهیدرات، پروتئین های مانند: گوشت قرمز و سفید، تخم مرغ، به اندازه ی کافی مصرف کنید. زیرا در حین عمل وقتی ناخودآگاه استرسی وجودتان را فرا می گیرد پروتیئن و و مواد مغذی از بدن تان دفع می شود. به همین خاطر اگر پروتئین کافی دریافت نکنید ممکن است در طولانی مدت به سیستم ایمنی بدن تان آسیب جدی وارد شود.
 • یکی دیگر از پرهیز های غذایی قبل از عمل این است که باید سعی کنید از خوردن غذا ها و خوراکی های پر چرب خودداری کنید، زیرا باعث می شود بافت های چربی زیادی در زیر پوست بینی تان جمع شود و حتی این چربی ها به شکل جوش در روی پوست صورت بیرون ریخته می شوند.

چه مراقبت های بعد از انجام عمل جراحی بینی ضروری است؟

به طور کلی کسب نتایج رضایت بخش از عمل جراحی بینی تان منوط به مراقبت هایی است بعد از عمل انجام داده اید.

 • تمرینات ورزشی و هر گونه فعالیت های بدنی تان را تا اتمام دوره کامل نقاهت خود تعطیل کنید، تا آسیب جدی یا فشاری بر بینی جراحی سشده تان وارد نشود.
 • بهتر است برای کاهش تورم و کبودی پس از عمل از کمپرس سرد استفاده کنید تا این عوارض در کوتاه مدت از بین برود که ممکن است تا حدود 48 ساعت پایدار باشد.
 • سعی کنید تا دو هفته پس از عمل، در معرض نور مستقیم نور آفتاب قرار نگیرید.
 • از هر گونه تماس با بینی خود اجتناب کنید، حتی فین کردن ممکن است آسیب جدی به بینی تان وارد کند.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه مراقبت های بعد از جراحی بینی حالیا.

رژیم غذایی بعد از جراحی بینی

 • بعد از اتمام عملیه تجمیلیه الانف به دلیل دریافت داروی بیهوشی ممکن است تا 6 ساعت اجازه خوردن یا نوشیدن نداشته باشید، اما بعد از آن که تاثیرات داروی بیهوشی کاهش یافت می توانید از نوشیدنی های حاوی ویتامین استفاده کنید تا تشنگی شما را رفع کند و موجب تقویت بدن تان شود.
 • از روز اول بعد از عمل تا مدت ها هیچ مواد غذایی سفت را میل نکنید زیرا گاز زدن یا جویدن های محکم ممکن است به بینی تان آسیب بزند.
 • از سوپ و غذا های مایع تغذیه کنید تا مواد مغذی ضروری بدن را دریافت کنید.
 • از مصرف هر گونه غذای فست فودی، فرآوری شده جداٌ خودداری کنید.
 • از نوشیدن مشروبات الکلی و نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه، نسکافه اجتناب کنید. زیرا موجب رقیق شدن خون می شود و احتمال خون ریزی بیش از حد را دو چندان می کند و ممکن است خطرآفرین باشد.
 • غذا های فیبر دار مصرف کنید تا در حین استراحت دچار یبوست یا کندی حرکت روده ای نشوید.

الدکتور علی منافی اخصائی البلاستیکیه و التجمیلیه له خبره فی اجراء جمیع الجراحات التجمیل الجسم و الوجه. اذا ترغب فی الاتصال بنا اتصال علی الارقام العیاده 02188879941 او 02188879942 او 021888797882. الاینستاغرام الدکتور حالیا.

چرا رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل جراحی بینی کمک کننده است؟

از جمله کار های مهمی که می تواند در نتیجه عمل جراحی تاثیر گذار باشد، تغذیه است که تا کنون به عنوان عاملی مهم شناخته شده است، علاوه بر تغذیه نوع سبک زندگی نیز بسیار موثر است.

به عنوان مثال اگر فردی سیگار کشیدن را ترک نکند، می تواند در روند بهبودی بعد از جراحی در دوران نقاهت تاثیر منفی بر جای بگذارد. زیرا دود ناشی از سیگار کشیدن به داخل ریه ها کشیده می شود و باعث می شود اکسیژن بدن را بیش از حد جذب کند و انرژی لازم برای ترمیم و بازسازی بدن نرسد.

رژیم غذایی قبل از جراحی بینی

رژیم غذایی قبل و بعد از جراحی بینی اهمیت دارد. بهتر است که دو تا چهار هفته قبل از جراحی بینی رژیم غذایی تغییر کند.

مصرف-آناناس-قبل-و-بعد-از-جراحی-ضروری-است؟
مصرف-آناناس-قبل-و-بعد-از-جراحی-ضروری-است؟

مینرال و ویتامین ها

سعی کنید که با هماهنگی با پزشک از سه هفته قبل از جراحی بینی روزی یک مولتی ویتامین مصرف کنید تا روند ترمیم را بهبود بخشد. لازم است که مقدار مناسبی از هر ویتامین مصرف شود، ولی مصرف بیش از حد ویتامین لازم نیست. مصرف بیش از حد ویتامین سی می تواند روند ترمیم را حتی سریع تر کند و معمولاً پیشنهاد می شود.

در مورد مصرف ویتامین ای حتماً محتاط باشید. مصرف بیش از حد ویتامین ای ( بیشتر از 400 میلی گرم در هر روز ) می تواند احتمال کبودی و خونریزی را در طول جراحی و بعد از آن افزایش دهد.

پروتئین ها

پروتئین ها دومین بلاک ساختاری بدن هستند که وجودشان حیاتی است تا بافت های آسیب دیده دوباره بازسازی شوند و ترمیم گردند. ارگان های بدن، هورمون ها، گلبول های قرمز خون، سیستم ایمنی و آنزیم ها همگی حاوی پروتئین هستند. مصرف کافی پروتئین ضروری است تا بدن بعد از جراحی بینی بتواند بافت های آسیب دیده را بازسازی کند.

چای سبز

چای سبز به عنوان یک منبع آنتی اکسیدان فواید بسیاری دارد. ولی این چای پر خاصیت در برخی موارد تاثیر منفی بر بیهوشی، فشار خون، ضربان قلب و … می گذارد. سعی شود حداقل ده روز قبل از جراحی بینی از مصرف این چای خودداری شود. همچنین در مورد مصرف دوباره این چای بعد ازجراحی با پزشک خود مشورت کنید.

میوه ها و سبزیجات

میوه و سبزیجات معمولاً عنصر کلیدی در سلامت فرد و رعایت یک رژیم غذایی متعادل و سالم هستند. ولی در طول آمادگی برای جراحی گزینه مناسبی نیستند. از بیماران خواسته می شود که از 24 ساعت قبل از جراحی از غذاهای حاوی فیبر بالا خودداری کنند.

هضم میوه ها، سبزیجات و غلات کامل از دیگر غذاها زمان برتر است و لازم است که شکم بیمار قبل از جراحی خالی باشد و یا مقدار مواد غذایی کمی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: آرایش بعد از جراحی بینی

دقیقا بعد از جراحی بینی چه مواد غذایی باید مصرف شود؟

ممکن است بلافاصله بعد از جراحی به دلیل وجود مواد بیهوشی در بدن مقداری احساس گرسنگی کنید. مصرف مواد غذایی سبک و ولرم که مزه خاصی نداشته باشند برای بعد از جراحی مناسب هستند. ماست و سوپ که نیازی به گرم کردن ندارند بهترین انتخاب های غذایی برای این زمان هستند.

بر اساس میزان حالت تهوع فرد ( اگر خوردن باعث استفراغ می شود ) بهتر است که بلافاصله بعد از جراحی از مایعات استفاده شود. سعی شود که تا چندین روز بعد از جراحی از غذاهای آبکی و شل استفاده شود.

پروتئین

پروتئین ها امینواسید های ضروری برای ترمیم زخم ها و بازسازی بافت ها هستند. بهترین پروتئین شامل گوشت لخم، مرغ، تخم مرغ، محصولات لبنی، لوبیا، عدس، آجیل ها و محصولات سویا است.

چربی

چربی ها انرژی کافی برای بدن را فراهم می کند که به بهبود سیستم ایمنی کمک می کند. مصرف چربی های سالم مانند روغن زیتون، اووکادو و آجیل ها به تقویت سیستم ایمنی کمک می کنند.

فیبرها

گرچه لازم است که تا چندین روز بعد از رینوپلاستی غذاهای نرم مصرف شود، ولی نیاز است که فیبر کافی در رژیم غذایی وجود داشته باشد. یبوست بعد از جراحی بینی همانند دیگر جراحی ها، کاملاً طبیعی و شایع است. این مورد به دلیل مصرف داروهای ترکیبی، تحرک کم و رژیم غذایی محدود است. مصرف فیبر بیشتر در رژیم غذایی می تواند به حرکت راحت تر شکم کمک کند. زیرا تحرک کم تا چندین روز لازم است. میوه های نرم مانند هلو، انواع بری ها و جو دوسر می تواند گزینه مناسبی باشد. سبزیجات پخته شده مانند هویج، نان و غلات کامل منابع خوبی برای فیبر هستند.

غذاهای ضد التهابی

بسیاری از جراحان بینی توصیه می کنند که در دوران نقاهت بعد از جراحی بینی از غذاهای کاهش دهنده التهاب استفاده شود. این غذاها شامل موادی هستند که به پیشگیری از تورم بینی و کبودی آن کمک می کنند. مصرف سبزیجات برگ دار، سیب، مرکبات و آناناس گزینه های بسیار مناسبی هستند. پیاز قرمز نیز حاوی مواد ضد التهابی است.

آب

در دوران نقاهت بعد از جراحی بینی مصرف آب کافی اهمیت بسیار بالایی دارد. توصیه می شود که در این دوره حداقل هشت لیوان آب در روز مصرف شود.

در صورتی که داروی خاصی مصرف می کنید لازم است که مصرف آب را بالا ببرید. جراح توصیه های لازم را به بیمار می کند.

مصرف آناناس قبل و بعد از جراحی ضروری است؟

بله. مصرف آناناس چند روز قبل از جراحی و چند روز بعد از جراحی ضروری است و توصیه بسیاری از پزشکان است. آناناس حاوی بروملین است که یک آنزیم قوی با خواص مفید است و سرعت ترمیم را افزایش می دهد و به کاهش تورم کمک می کند. همچنین به کاهش کبودی کمک می کند که در دوران نقاهت خیلی اهمیت دارد.

کلام آخر

با رعایت چند نکته ساده می توانید خود را از خطرات بسیاری مصون بدارید.

دکتر علی منافی جراح پلاستیک

الدکتور علی منافی

دکتر علی منافی در اردبیل به دنیا آمده و تحصیلات خود را تا آخر دبیرستان در آن شهر گذراند. در سال 1357 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد دانشگاه علوم پزشکی شیراز شد و در سال 1367 فارغ التحصیل گردید و به دلیل رتبه ممتاز مستقیماً وارد دوره دستیاری جراحی (Residency) در دانشگاه شیراز شد و دوره دستیاری خود را از سال 1367 تا 1371 گذراند. به دلیل شناخت اساتید از ایشان از همان سال 1371 به عنوان عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز منصوب شدند

دکتر علی منافی جراح پلاستیک و زیبایی
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 تعليق
إرسال تعليق

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

arالعربية
Call Now Buttonتماس با پزشک