دکتر علی منافی 4 عملیه الانف 4 جراحی شکستگی بینی
مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

جراحی شکستگی بینی

مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

جراحی شکستگی بینی

جراحی شکستگی بینی یکی از جراحی های بسیار حساس است ولی برای جراحی بینیاینکه در مورد این جراحی خاص توضیح بدهیم نیاز است که به تعریف کامل شکستگی بینی بپردازیم. شکستگی بینی چیست؟ شکستگی بینی یک نوع آسیب شدید به استخوان ها و غضروف های بینی ( قسمت میانی صورت ) است. هرگونه آسیب به صورت از جمله افتادن به صورت تصادفی می تواند منجر به شکسته شدن بینی شود. شکستگی بینی در تنفس فرد اختلال ایجاد می کند و می تواند ظاهر بینی را به هم بریزد.

پزشک با معاینه بینی می توان شکستگی بینی را تشخیص بدهد. در برخی موارد شاید نیاز به آزمایش تصویربرداری ایکس ری یا سی تی اسکن باشد تا شدت آسیب به بینی تشخیص داده شود.

چه افرادی در خطر شکستگی بینی هستند؟

افرادی که ورزش های تماسی انجام می دهند بیشتر در معرض شکستی بینی هستند. همچنین احتمال افتادن و شکستگی بینی در افرادی که مشکلات تعادلی و حرکتی دارند افزایش می یابد.

شکستگی بینی در 40 درصد از آسیب های به استخوان های صورت اتفاق می افتد و تقریباً عارضه شایعی است.

جراحی شکستگی بینی

جراحی شکستگی بینی

علائم شکستگی بینی

بسیاری از افرادی که به شکستگی بینی مبتلا می شوند دچار دفرمه شدن بینی ( تغییر شکل بینی ) می شوند. دیگر علائم شایع شکستگی بینی به صورت زیر است:

 • نزيف الأنف
 • تورم بینی
 • کبودی در اطراف بینی و چشم ها
 • درد

عوارض شکستگی بینی

در ادامه قصد داریم به عوارض شکستگی بینی و یا دیگر علائم آن اشاره کنیم:

 • انحراف بینی

شکستگی بینی می تواند منجر به انحراف بینی شود. در این شرایط دیواره نازک جدا کننده دو مجرای بینی ( تیغه بینی ) از یک طرف در می رود. به این ترتیب یکی از مجراهای بینی باریک می شود. دارودرمانی می تواند به کنترل علائم انحراف بینی کمک کند. همچنین می توان با جراحی به اصلاح انحراف بینی کمک کرد.

 • تجمع خون یا هماتوم تیغه بینی

گاهی اوقات تجمع خون که با نام هماتوم تیغه بینی شناخته می شود، می تواند همراه با شکستگی بینی رخ دهد. هماتوم تیغه بینی می تواند به انسداد هر دو مجرای بینی منجر شود. هماتوم تیغه بینی نیاز به جراحی اورژانسی دارد تا از آسیب به غضروف پیشگیری شود.

 • شکستگی غضروف

در صورتی که شکستگی به دلیل ضربه های شدید مانند تصادفات رانندگی باشد، احتمالاً غضروف هم دچار شکستگی می شود. در صورتی که شکستگی بینی نیاز به جراحی داشته باشد باید در طول جراحی هم استخوان و هم غضروف بهبود یابند.

 • آسیب به گردن

به همین ترتیب شکستگی بینی که در نتیجه آسیب های شدید تماسی است ( مانند تصادفات رانندگی ) ، می تواند همراه با آسیب به گردن و ستون فقرات گردنی باشد. اگر ضربه به قدری شدید باشد که موجب شکستگی بینی شود می تواند به همان اندازه شدت داشته باشد که منجر به آسیب به استخوان های ناحیه گردن شود. در صورتی که مشکوک به آسیب گردنی هستید لازم است که سریعاً به پزشک مراجعه داشته باشید.

جراحی شکستگی بینی

جراحی شکستگی بینی

علت شکستگی بینی

آسیب به صورت می توانند منجر به شکستگی بینی شوند. بسیاری از شکستگی های بینی در نتیجه آسیب های خفیف هستند مانند مشت زدن و یا افتادن. ولی در برخی موارد شکستگی بینی در نتیجه تصادفات رانندگی اتفاق می افتد که معمولاً شدیدتر هستند و نیاز به جراحی اورژانسی دارند.

تشخیص شکستگی بینی

پزشک با بررسی ساختار بینی و صورت و گردن می تواند به تشخیص شکستگی بینی کمک کند. در صورتی که پزشک به آسیب شدیدتری مشکوک شود می تواند آزمایش ایکس ری یا سی تی اسکن را برای بیمار انجام دهد. این آزمایشات می توانند تمام مشکلات صورت و گردن و همچنین شکستگی های استخوان های اطراف چشم ها یا ستون فقرات گردنی را تشخیص دهند.

شکستگی بینی چه پیچیدگی هایی در پی دارد؟

آسیب به بینی یکی از علل مهم شکستگی بینی است. برخی افراد که استخوانی شکسته در بینی دارند شاید استخوان های شکسته ای در دیگر نواحی صورت هم داشته باشند. با معاینه فیزیکی هرگونه استخوان شکسته در صورت نمایان می شود. برای مثال استخوان های شکسته در اطراف چشم ها و فک کاملاً مشخص می شود.

درمان شکستگی استخوان بینی

درمان شکستگی استخوان بینی بستگی به در رفتگی استخوان بینی و میزان خارج شدن از جای اصلی دارد. در صورتی که بینی در جای خود و در موقعیت اصلی خود باقی بماند نیازی به درمان نیست. معمولاً پیشنهاد می شود که بیمار استراحت کافی داشته باشد تا از هرگونه آسیب احتمالی پیشگیری شود.

اگر بینی از جای خود در برود احتمالاً به یک متخصص ارجاع داده می شوید تا بینی به موقعیت اصلی خود بازگردد. بعد از تغییر موقعیت بینی از گچ بینی استفاده می شود و این گچ باید برای مدت دو هفته بر روی بینی قرار گیرد.

در برخی موارد نیاز به جراحی برای اصلاح شکستگی بینی است. گاهی اوقات افرادی که به شکستگی بینی مبتلا می شوند لازم است که دو تا سه ماه صبر کنند و بعد برای جراحی اقدام شود. تا تورم بینی کاملاً از بین برود. ولی در برخی موارد نیازی به صبر کردن نیست.

الدکتور علی منافی اخصائی البلاستیکیه و التجمیلیه له خبره فی اجراء جمیع الجراحات التجمیل الجسم و الوجه. اذا ترغب فی الاتصال بنا اتصال علی الارقام العیاده 02188879941 او 02188879942 او 021888797882. الاینستاغرام الدکتور حالیا.

عمل شکستگی بینی

برای جراحی در رفتگی استخوان ها نیاز است تا بیمار بیهوش شود. بیهوشی می تواند به صورت کلی باشد و یا با بی حسی جراحی انجام شود. این جراحی معمولاً هفت تا ده روز بعد از آسیب انجام می شود تا استخوان های شکسته در جای جدید ثابت نشوند. این مورد به این دلیل است که اکثر شکستگی ها غیر طبیعی هستند و معمولاً بعد از مدت زمان مشخصی به جای خود باز نمی گردند. نرخ موفقیت جراحی شکستگی بینی به نسبت بالا است.

معمولاً خارج شدن تیغه بینی از جای خود می تواند منجر به اختلال در تنفس شود و این مورد نیاز به جراحی را به شدت بالا می برد. معمولاً لزوم عملیه الانف در این نوع شکستگی ها دیده می شود. جراحی رینوپلاستی معمولاً به صورت سرپایی انجام می گیرد و معمولاً تا یک هفته بعد از جراحی بیمار نمی تواند به کار خود باز گردد. زیرا کبودی و تورم اطراف چشم ها و بینی بسیار شدید است.

نتیجه درمان شکستگی بینی در اکثر موارد مثبت گزارش شده است.

پیشگیری از شکستگی بینی

با استفاده از تجهیزات مناسب و مراقبت از بینی می توان از شکستگی بینی پیشگیری نمود. هنگام فعالیت های ورزشی تماسی لازم است که از موقعیت هایی که آسیبی به صورت وارد می شود خودداری شود.

مصدر : https://www.ent-surgery.com.au/face/a-broken-nose/ و https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17772-broken-nose/living-with

بهترین جراح پلاستیک بینی

الدکتور علی منافی ولد في أردبيل وأكمل تعليمه حتى نهاية المرحلة الثانوية في تلک الحافظة. في عام 1978 ، التحق بجامعة شيراز للعلوم الطبية وحصل على أعلى مرتبة في امتحان القبول الوطني وتخرج في عام 1988. وبسبب مرتبته الممتازة ، التحق مباشرة ببرنامج الإقامة في جامعة شيراز وأمضى فترة إقامته من 1988 إلى 1992. . نظرا لعلم الأساتذة به ، تم تعيينهم أعضاء هيئة التدريس بجامعة شيراز للعلوم الطبية في عام 1992.

برچسب ها: انحراف بینی

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 التعليقات
 1. با عرض سلام
  ببخشید بینی من حدود یک ماه پیش یک ضربه خورد و بنا بر تشخیص متخصص گوش و حلق و بینی دچار شکستگی شده و توسط ایشان جا انداخته شد (3 روز پس از ضربه). حالا یک سمت بینی من صاف و سمت دیگر حالت قوس پیدا کرده است. این قوس از بین می رود و مانند قبل متقارن می شود یا نه؟
  ایا نیاز به جراحی یا اقدام خاصی هست؟
  با تشکر

  الرد
  • سلام وقت بخیر. احتمال داره که تورم باشه کمی صبر کنید یا به پزشک خودتون مراجعه کنید تا معاینه بشید

   الرد
إرسال تعليق

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

17 + 13 =

Call Now Buttonتماس با پزشک
arالعربية