دکتر علی منافی 4 عملیه الانف 4 الکدمات بعد الجراحه الانف
[wtr-time]

آخرین دیدگاه ها

الکدمات بعد الجراحه الانف

الکدمات بعد الجراحه الانف

یکی از مهم ترین جراحی های زیبایی که این روزها انجام می شود جراحی زیبایی بینی است. اما این جراحی زیبایی همچون سایر جراحی های زیبایی دارای عوارض و پیامد هایی است که کاملا طبیعی و موقتی است.

یکی از مهم ترین عوارض و پیامدهای بعد از جراحی بینی، تورم است.

از پر تکرار ترین سوالاتی که از سوی بسیاری از افراد مطرح می شود این است که تورم بعد از جراحی بینی چقدر طول می کشد؟.

در ادامه همین مطلب بسیاری از اطلاعاتی که در زمینه تورم بعد از جراحی بینی وجود دارد را مطرح خواهیم کرد.

عملیه تجمیل الأنف

واقعیتی که وجود دارد این است که جراحی زیبایی بینی صرفا نوع از انواع مختلف جراحی بینی محسوب می شود. بدین معنا که برخی از افراد به جهت رفع نقایص و مشکلات ظاهری بینی به جراحی بینی دست می زنند که این جراحی عملیة تجمیلیة الانف یا جراحی زیبایی بینی نام دارد. اما عده ای دیگر جراحی بینی سپتوپلاستی انجام می دهند که با هدف بهبود وضعیت تیغه بینی یا رفع انحراف بینی انجام می شود. این جراحی بیشترین تاثیری که دارد روی عملکرد های طبیعی بینی است. از این رو جراحی ای مستقل از نوع جراحی زیبایی محسوب می شود.

الکدمات بعد الجراحه الانف

الکدمات بعد الجراحه الانف

عوارض و پیامد های جراحی بینی

جراحی بینی از هرنوع که باشد، یعنی اگر جراحی زیبایی باشد یا اگر جراحی رفع انحراف بینی باشد، در هر صورت با عارضه ها و پیامدهایی همراه است که طبیعی است. در واقع هر نوع جراحی عارضه هایی دارد که بعد از هر دوره ایجاد می شود ولی در دوره نقاهت به مرور بهبودی حاصل می شود.

از جمله مهم ترین عارضه هایی که بعد از جراحی بینی به وجود می آید از این قرار است:

  • تورم بینی
  • خونریزی از نواحی برش هایی که روی بینی انجام شده است
  • کبودی و التهاب
  • حساسیت بیش از حد
  • آسیب پذیری

تورم بعد از جراحی بینی چقدر طول می کشد؟

برای پاسخ گویی به این سوال یکی از مهم ترین مسائلی که باید مطرح ساخت این است که هر دوره نقاهتی مدت زمان مشخصی دارد. اما طول این دوره به این عامل که مراقبت های بعد از جراحی بینی به خوبی انجام شده است یا خیر بستگی دارد.

درحالت طبیعی تورم بعد از جراحی بینی بعد از یک تا دو هفته تا حد زیادی کاهش خواهد داشت اما این تورم تا حدودی باقی می ماند. مدت زمان تورم بینی تقریبا چند ماهه است و دیگر آنکه تاکنون روشی موثر برای حل و فصل آن ابداع نشده است.

واقعیت ها حاکی از ان است که آناتومی و ساختار کلی بینی در تعیین مدت زمان تورم بینی تاثیر زیادی دارد. بدین معنا که بینی های گوشتی مدت زمان بیشتری را برای رفع کامل تورم بعد از جراحی بینی به خود اختصاص می دهند. این درحالی است که بینی استخوانی مدت زمان کمتری نیاز دارد.

بنابراین می توان گفت که :

اولا؛ به جهت تهاجمی بودن جراحی بینی تورم کاملا طبیعی است.

دوما؛ تورم بینی هیچ ارتباطی با میزان مهارت های پزشکان ندارد که تصور کنید جراح بینی اگر مهارت داشته باشد می تواند جراحی را به نحوی انجام دهد که تورم کم باشد.

سوما؛ تورم بینی تا حدی تحت تاثیر ساختار کلی بینی است که این مساله نه دست شماست و نه دست پزشک.

*در آخر توصیه ای که داریم این است که سعی کنید که این عارضه را بپذیرید و تمامی مراقبت های لازم و اقدامات لازم را در جهت بهبود وضعیت تورم بینی و تسریع در روند کاهش تورم بینی انجام دهید.

برای کاهش تورم بعد از جراحی بینی چکار کنم؟

این سوال از جمله سوالاتی است که کاملا با آن آشنا هستیم و بارها و بارها آن را از زبان افراد مختلفی شنیده ایم. اما اقداماتی چند از سوی ببسیاری از پزشکان در زمینه کاهش تورم بعد از جراحی بینی مطرح گردیده است که در ادمه خواهیم آورد.

  • استفاده از کمپرس یخ

این اقدام موجب می شود که تورم بینی کاهش داشته باشد زیرا که تا حدی جریان خون را به وضعیت درستی تغییر می دهد. در نتیجه ورم بینی کمتر می شود.

  • اجتناب از پایین انداختن سر به مدت طولانی

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی این است که سرتان باید کاملا صاف یا رو به بالا باشد. این مراقبت کمک می کند که هم خونریزی کاهش داشته باشد و هم اینکه تورم بینی کمتر شود.

  • اجتناب از دوش آب گرم

از دیگر مراقبت های مهم این است باید از دوش گرفتن با آب گرم اجتناب کنید. این مساله به کاهش تورم بینی نیز کمک خواهد کرد.

  • استفاده از نوار چسب روی بینی

این اقدام نیز از کارهایی است که می تواند تا حد زیادی در بهبود وضعیت بینی و کاهش ورم بینی بعد از جراحی بینی اثر گذار باشد.

*مهم ترین توصیه ای که داریم این است که بعد از جراحی بینی حتما از میزان حساسیت های خود بکاهید تا روند بهبودی با فشار روانی کمتری به اتمام برسد. با کاهش استرس و حساسیت می توانید به نحو موثر تری با این عارضه مواجهه داشته باشید و در نهایت از نتیجه موفق درمان لذت ببرید.

الدکتور علی منافی اخصائی البلاستیکیه و التجمیلیه له خبره فی اجراء جمیع الجراحات التجمیل الجسم و الوجه. اذا ترغب فی الاتصال بنا اتصال علی الارقام العیاده 02188879941 او 02188879942 او 021888797882. الاینستاغرام الدکتور حالیا.

همانطور که گفته شد تورم بعد از جراحی طبیعی است . آسیب هایی که در حین جراحی به بافت بینی وارد می شود باعث ایجاد تورم بلا فاصله پس از جراحی می شود . سپس تجمع مایع بین سلولی است که باعث تداوم تورم در بینی می شود. مدت زمانی که برای کاهش این تورم لازم است متفاوت است و به عوامل گوناگونی وابسته است. کبودی های ایجاد شده در اثر جراحی حدود دو هفته پس از عمل برطرف می شوند.البته بهبود کبودی ها نیز تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد.

برای کاهش ورم و کبودی بینی خود صبور باشید. ورم بینی به تدریج کاهش می یابد به طوری که بعد از چند ماه فقط نوک بینی هنوز دچار تورم است. تورم نوک بینی آخرین قسمتی است که تورم  در ان برطرف می شود. تورم در بینی می تواند تا ماه ها ادامه یابد . به طور معمول مدت زمان آن در افراد دارای بینی گوشتی و افراد دارای پوست چرب و ضخیم  بیشتر است.

در برخی موراد پزشک برای کاهش میزان تورم بینی بعد از عمل تزریق کورتون را پیشنهاد می کند. بعد از جراحی با پزشک خود در ارتباط باشید و روند درمان و بهبود را زیر نظر پزشک طی کنید . اگر روند بهبودی مطلوب نباشد و یا عمل بینی ترمیمی باشد احتمال توصیه پزشک برای تزریق کورتون بیشتر است. بعد از جراحی، بینی به صورت طبیعی ترمیم بافت را آغاز می کند.

بهتر است فرصت کافی برای ترمیم ابتدایی به بافت بینی که حالا آسیب پذیر تر است داده شود . توصیه می شود بزریق کورتون 4 تا 6 هفته پس از انجام جراحی انجام شود. مدت زملنی که برای اثر بخشی تزریق انجام شده لازم است حدود 2 هفته یا بیشتر می باشد.توجه داشته باشید تزریق کورتون به نظر پزشک وابسته است.

پیشگیری از تورم بینی

برای آن که پس از عمل جراحی بینی ،تورم ایجاد شده کمتر باشد و سریع تر رفع شود . نکاتی وجود دارد که باید رعایت کنید.در روز های منتهی به عمل سیگار کشیدن را متوقف کنید، با مشورت پزشک داروهای دیگر را مصرف کنید و مصرف دارو های گیاهی یا دارو های بدون نسخه را قطع کنید.همچنین رژیم غذایی خود را در روز های  نزدیک به عمل اصلاح کنید. این اصلاح رژیم غذایی بعد از عمل هم باید ادامه یابد .بدین منظور مصرف سدیم و نمک را به حداقل برسانید . از مصرف غذا های سخت که نیاز بیشتری به جویدن دارند خودداری کنید، مصرف دخانیات و الکل را متوقف کنید و میوه ها و سبزیجات به خصوص آبمیوه های طبیعی را جایگزین کنید.

به طور کلی ورم بینی می تواند تا 2 سال پس از جراحی ادامه یابد. اما شدت آن کم باشد به طوری که دیگران متوجه ان نباشند. بیشتر ورم ایجاد شده تا حدود دوماه پس از جراحی از بین می رود و باقی به صورت تدریجی و با گذر زمان اصلاح می شود.در روز های پس از جراحی ممکن است ورم بینی آنقدر زیاد باشد که حتی از شکل ابتدایی بینی نیز بزرگ تر دیده شود . نگران نباشید و با رعایت نکات گفته شده و انجام درست دستورالعمل ها ، به بهبودی سریع تر خود کمک کنید.

استنتاج

در پایان از مهم ترین توصیه هایی که داریم این است که برای انجام جراحی بینی حتما از بهترین و معتبر ترین پزشکانی که در این حوزه فعالیت می کنند کمک بگیرید تا روند جراحی با بالاترین کیفیت و دقت انجام شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی نیز از مهم ترین اتفاقاتی است که به اندازه روند جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو باید حتما با دقت و وسواس انجام شود.

دکتر علی منافی جراح پلاستیک

الدکتور علی منافی

دکتر علی منافی در اردبیل به دنیا آمده و تحصیلات خود را تا آخر دبیرستان در آن شهر گذراند. در سال 1357 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد دانشگاه علوم پزشکی شیراز شد و در سال 1367 فارغ التحصیل گردید و به دلیل رتبه ممتاز مستقیماً وارد دوره دستیاری جراحی (Residency) در دانشگاه شیراز شد و دوره دستیاری خود را از سال 1367 تا 1371 گذراند. به دلیل شناخت اساتید از ایشان از همان سال 1371 به عنوان عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز منصوب شدند

دکتر علی منافی جراح پلاستیک و زیبایی
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 تعليق
إرسال تعليق

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

arالعربية
Call Now Buttonتماس با پزشک