دکتر علی منافی 4 عملیه الانف 4 برداشتن تامپون بعد از جراحی بینی
[wtr-time]

آخرین دیدگاه ها

برداشتن تامپون بعد از جراحی بینی

 پزشکان بعد از اتمام جراحی بینی، نوعی گاز را با پمادهای آنتی بیوتیک یا تتراسایکلین آغشته شده است،در حفره بینی شما قرار می دهد که به آن تامپون بینی می گویند. تامپون از خونریزی و تشکیل هماتوم در تیغه بینی جلوگیری می کند. تامپون بینی باید یک روز در بینی شما باشد و بعد از یک روز جراح آن را از بینی شما خارج می کند. برای آگاهی بیشتر درباره تامپون بعد از جراحی بینی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

تامپون

تامپون بینی چه صورت است ؟

 تامپون بانداژی اسفنجی و نرم است که بیشتر به یک نخ 15 سانتی متری متصل می شود که این رشته باعث میشود جای تامپون را به راحتی تغییر دهید یا آن را از بینی خارج کنید.

چرا باید بعد از جراحی بینی از تامپون استفاده کرد؟

 مهم ترین کاربرد تامپون جلوگیری از خونریزی از طریق اعمال فشار بر رگ های خونی بینی است. دومین کاربرد تامپون نرم و مرطوب کننده حفره های بینی است و از خشک شدن پوست بینی جلوگیری می کند. سومین کاربرد تامپون مانند اسپلینت داخلی بینی در برخی جراحی ها است که تیغه بینی تغییر می کند، بنابراین از ایجاد هماتوم جلوگیری می کند به حفظ موقعیت تیغه جدید بینی کمک می کند.

تامپون چند روز باید داخل بینی باشد؟

بهترین زمان برداشتن تامپون برای هر فرد متفاوت است و به پیش بینی جراح در مورد خونریزی بعد از جراحی بستگی دارد. در گذشته، اکثر جراحان پلاستیک پس از 7 تا 14 روز پس از جراحی، تامپون را برمیدارند. اما این کار باعث عفونت ها و آسیب های زیادی می شود. به همین دلیل امروزه جراحان بین 4 تا 24 ساعت پس از جراحی تامپون را برمیدارند.

قبل از برداشتن تامپون چه باید کرد؟

براساس زمان مشخص شده توسط جراح، باید  برای برداشتن تامپون به پزشک مراجعه کنید. برداشتن تامپون هیچ دردی ندارد.  اما برای احتیاط بیشتر، می توانید قبل از مراجعه به کلینیک از مسکن استفاده کنید. صورت خود را به آرامی با پنبه مرطوب تمیز کنید. مراقبت باشید باند، آتل یا حفره بینی خود را خیس نکنید.

چگونه تامپون را از بینی خارج کنیم؟

این عمل باید توسط جراح پلاستیک انجام شود، زیرا برداشتن آن در خانه می تواند به تیغه بینی شما آسیب برساند. روش برداشتن تامپون در کلینیک به این صورت است که ابتدا روی تخت یا صندلی دراز کشیده و سر خود را به عقب تکیه می دهید. سپس جراح شروع به برداشتن تامپون با ابزاری مانند فورسپس  می کند. سپس او از یک قطره کوچک کننده مانند فنیل افرین استفاده می کند.

اگر بعد از برداشتن تامپون هیچ نشانه ای از خونریزی مشاهده نشد، از بیمار  خواسته می شود تا چند دقیقه استراحت کند تا جراح مطمئن شود که خونریزی وجود ندارد. پس از گذشت چند دقیقه، اگر همه چیز در یک بیمار عادی باشد، او می تواند به خانه برود.

آیا برداشتن تامپون درد دارد؟

بیشتر بیماران از برداشتن و گذاشتن تامپون می ترسند. گذاشتن تامپون در اتاق جراحی اتفاق می افتد. اما برداشتن تامپون توسط جراح در کلینیک انجام می شود. اولین نکته این است که امروزه از تامپون کوچکتری نسبت به قبل استفاده می شود، بنابراین برداشتن آن هیچ دردی ندارد. نکته دوم این است که برخی از جراحان قبل از برداشتن تامپون، قطره های داخل مجرای بینی را بی حس می کنند تا بیمار دردی را احساس نکند.

تامپون-بعد-از-جراحی-بینی

بیشتر بخوانید: نقش تامپون بعد از جراحی بینی

چه کارهایی برای تمیز کردن بینی بعد از برداشتن تامپون باید انجام داد؟

غشای مخاطی خشک می شود و به دلیل تنفس هوای خشک، ممکن است باعث خونریزی بینی شود. کارهایی که برای تمیز کردن بینی بعد از جراحی می توان انجام داد، شامل:

  • تمیز کردن بینی بعد از برداشتن تامپون از عفونت جلوگیری میکند و مجرای بینی را باز نگه می دارد.
  • در سه هفته اول دو بار در روز بینی خود را با سواب پنبه ای آغشته به سرم نمک تمیز کنید.
  • برای تهیه این سرم در منزل می توانید از مخلوط کمی نمک و آب گرم در فنجان استفاده کنید.
  • در هفته چهارم، یک بار در روز با سرنگ پر از نرمال سالین شروع به تمیز کردن بینی خود کنید.
  • می توانید با یک پنبه، با وازلین داخل حفره بینی خود را تمیز کنید.

آیا می دانید تامپون ها در اصل چه چیز هستند که در داخل بینی قرار می گیرند؟

در این نوشتار برآنیم که به موضوع تامپون ها، چیستی و کارکرد های آن بپردازیم. قطعا این مطلب تا حد زیادی می تواند از دشوار بودن جراحی بینی در گذشته و مراقبت هایی که بعد از آن انجام می شد پرده بردارد تا عزیزان متوجه شوند این روزها چقدر عمل جراحی بینی با سهولت و با درد و ناراحتی کمتری انجام می شود.

تامپون چیست؟

تامپون ها در واقع همان فیتیله هایی هستند که در داخل بینی گذاشته می شود. این روزها این فیتیله ها کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و صرفا در زمانی که احتمال خونریزی در افرادی زیاد باشد از تامپون های کوچکی استفاده می کنند تا قدری بتوانند از خونریزی و مشکلات آن پیشگیری کنند. اما در اغلب موارد استفاده از این تامپون هیچ ضرورتی ندارد و افراد می توانند بدون نگرانی و دغدغه مراقبت های مختلفی را در جهت جلوگیری از خونریزی های احتمالی داشته باشند.
تامپون چیزی شبیه به گاز استریل است که به پماد تتراساکلین آغشته شده و داخل بینی قرار داده می شد. پماد تتراساکلین تا حد زیادی در تسریع بهبودی وضعیت بینی و زخم های داخلی نقش داشت.

تامپون ها چه کارکرد هایی داشتند؟

• جلوگیری از خون ریزی بینی بعد از جراحی بینی

به جهت اینکه در گذشته اعمال عملیه الانف خونریزی هایی را تا چند روز بعد از عمل به همراه داشت این تا مپون ها روش های خوبی برای جلوگیری از خونریزی می شدند و تا حد زیادی می توانستند در این موضوع نقش مثبتی داشته باشند.

• صاف کردن تیغه و استخوان بینی
از دیگر کاربرد هایی که می توان برای تامپون ها بر شمرد این است که، استفاده از تامپون این مزیت را داشت که تا چند روز اول بعد از جراحی بینی که تیغه بینی قابل انعطاف بود می توانست از کجی و انحراف آن جلوگیری کند و به آن شکل درستی بدهد.
در واقع همانطور که پای شکسته را گچ می گیرند تا استخوان ها به خوبی جوش بخورند، تامپون هم چنین نقشی را برای استخوان بینی ایفا می کردند.

الدکتور علی منافی اخصائی البلاستیکیه و التجمیلیه له خبره فی اجراء جمیع الجراحات التجمیل الجسم و الوجه. اذا ترغب فی الاتصال بنا اتصال علی الارقام العیاده 02188879941 او 02188879942 او 021888797882. الاینستاغرام الدکتور حالیا.

 

نکات کلی در خصوص تامپون ها

• همانطور که گفته شد استفاده از تامپون ها این روزها بسیار محدود شده است و کمتر مورد استفاده افراد قرار می گیرد. در همین مواردی که پزشکان لزوم استفاده از آن را می بینند تامپون هایی کوچک را داخل بینی قرار می دهند. این کار دو مزیت بزرگ دارد؛ یکی آنکه در طول مدتی که دربینی افراد است احساس ناراحتی و درد را برای افراد ایجاد نمی کند. دیگری آنکه در هنگام خارج ساختن درد کمتری را متوجه بیمار می کند.

• در اغلب موارد که بعد از جراحی بینی از تامپون استفاده نمی شود، روش های جایگزینی بکار گرفته می شود تا از مشکلات احتمالی پیشگیری کند. استنت هایی که این روزها به عنوان گچ بینی استفاده می شوند تا حد زیادی همچون تامپون ها عمل می کنند. با این تفاوت که مشکلات و درد کمتری را برای بیمار ایجاد می کنند.

• استنت ها جنس های مختلفی دارند و روی بینی قرار می گیرند و بعد از یک هفته به راحتی برداشته می شوند. جایگاه قرار گیری استنت ها تفاوتی است که با جایگاه قرار گیری تامپون ها دارند. زیرا تامپون ها در داخل بینی ولی استنت ها بیرون بینی قرار می گیرند. در هنگام خارج کردن استنت طبعا درد کمتری به بیمار وارد می شود.

• یکی از نکاتی که حتما باید مد نظر قرار دهید این است که تامپون ها این روزها به راحتی برداشته می شود ولی عارضه ای نه چندان جدی را در پی دارد. آن عارضه این است که احتمالا کمی خونریزی را به همراه دارد. این موضوع را درنظر داشته باشید که این خونریزی باید محدود و جزئی باشد. درصورتی که خونریزی ادامه دار شد باید در اولین فرصت معاینه شوید تا ریشه مشکل پیدا شود. در غیر این صورت ممکن است مشکلاتی را برای شما پدید بیاورد.

استنتاج

پس از عمل جراحی بینی، جراحان معمولا یک پنبه یا گاز استریل را در هر دو سوراخ بینی قرار می دهند. این پارچه که تامپون نامیده می شود برای جذب خون یا مایعی که از بینی خارج می شود در نظر گرفته می شود.

الأسئله المتداوله

دکتر علی منافی جراح پلاستیک

الدکتور علی منافی

دکتر علی منافی در اردبیل به دنیا آمده و تحصیلات خود را تا آخر دبیرستان در آن شهر گذراند. در سال 1357 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد دانشگاه علوم پزشکی شیراز شد و در سال 1367 فارغ التحصیل گردید و به دلیل رتبه ممتاز مستقیماً وارد دوره دستیاری جراحی (Residency) در دانشگاه شیراز شد و دوره دستیاری خود را از سال 1367 تا 1371 گذراند. به دلیل شناخت اساتید از ایشان از همان سال 1371 به عنوان عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز منصوب شدند

دکتر علی منافی جراح پلاستیک و زیبایی
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 تعليق
إرسال تعليق

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

arالعربية
Call Now Buttonتماس با پزشک