دکتر علی منافی 4 جراحی بینی 4 سن مناسب جراحي زيبابي بيني

دسته بندی سایت دکتر علی منافی

آخرین دیدگاه ها

سن مناسب جراحي زيبابي بيني

عمل جراحي زيبايي بيني يكي از رايج ترين عمل هاي زيبايي در بين نوجوانان در سراسر دنيا است.

عمل جراحي زيبايي بيني عموما یک روش سرپایی است که فرد تحت بیهوشی عمومی قرار مي گيرد. این به آن معنا است كه فرد همان روز بعد از عمل مي تواند به خانه برود و نيازي به بستري شدن ندارد.

عمل جراحي پلاستيك بيني مي تواند بسيار ساده يا پيچيده باشد اما اگر توسط يك جراح با تجربه انجام شود مي تواند تفاوت زيادي در ظاهر فرد ايجاد كند.

سن مناسب جراحي زيبابي بيني
سن مناسب جراحي زيبابي بيني

نو جوانان معمولا تحت تاثیر جو همسالان و پیروی از مد های جامعه در سنین نوجوانی بای اینجام جراحی زیبایی بینی و تغییر فرم بینی خود تصمیم می گیرند. ابین تصمیم در اکثر موارد عجولانه و تحت تاثیر اطرافیان است. البته در این سنین با رسیدن به بلوغ بینی افراد رشد کرده و کمی هم دچار تورم می شود که با وجود جوش های بلوغ که در قسمت های مختلف صورت نمایان می شود.

ممکن است باعث کاهش اعتماد به نفس نوجوان شود. البته جراحی بینی در نوجوانی و در زمانی که صورت و استخوان ها هنوز رشد کافی نکرده است کار درستی نیست و اغلب جراحان موافق به انجام این جراحی نیستند.

چه موقع نوجوانان می توانند عمل جراحی زیبایی بینی انجام دهند؟ 

تا زمانی که بینی به اندازه كافي رشد نكند و نوجوان دوران بلوغ خود را پشت سر نگذارد، انجام عمل جراحي زيبايي بيني صلاح نيست و توصيه نمي شود. چراكه اگر بيني به حد كافي رشد طبيعي خود را پشت سر نگذاشته باشد بعد از گذشت زمان بيني فرد دفرمه و بزرگ تر ديده مي شود و نتايج مطلوب حاصل از عمل از بين خواهد رفت. این سن معمولاً در دختران حدود ١٥ یا ١٦ سالگی و در پسران حدود ١٦ و ١٧ سالگي است.

انواع جراحي زيبايي بيني

 • به طور كلي انواع جراحی زیبایی بینی شامل موارد زیر است:
 • – صاف كردن پل و برآمدگی روی بینی
 • – تغيير اندازه سوراخ بینی
 • – تغییر شکل نوک بینی
  – اصلاح بینی بعد از آسیب دیدگی
 • – باز کردن راه هاي تنفسي بيني
 • – بزرگتر یا کوچکتر کردن بینی
 • – یا به ساير دلایل پزشکی

عوارض جراحی بینی در سن پایین

جراحی بینی باید در پس بلوغ  و توقف رشد اسکلت بدن انجام شود. این یعنی زمانی که رشد بدن به اندازه کافی انجام شده و دیگر قد و اسکللت بدن تغییر آنچنانی نخواهد  داشت. اگر جراحی زیبایی بینی در زمان رشد بدن انجام شود احتمال تغییر فرم بینی پس از عمل وجود دارد و احتمالا به جراحی مجدد نیاز خواهد بود. البته عوارض جراحی زود هنگام بینی به این جا ختم نمی شود. انجام جراحی بینی پیش از تکامل رشد بدن مانع رشد صحیح برخی قسمت های صورت شده و حالت غییر طبیعی خواهد داشت.

به عنوان مثال، برخی افراد ممکن است برای ترمیم و اصلاح ايرادات غضروف که یک سوراخ بینی را از دیگري تقسیم می کند، نیاز به عمل جراحی داشته باشند. اما در عين حال ممکن است بعضي از افراد فقط بخواهند بینی خود را کوچکتر كنند.

بهترین سن برای جراحی بینی

مناسب ترین سن برای انجام جراحی بینی 20 تا 30د سال است و در این سنین فرد به اندازه کافی بالغ شده است تا برای ظاهر خود تصمیم عاقلانه و منطقی بگیرد. جراحی بینی دارای نتیجه دائمی است و برای انجام جراحی نمی توان بر اساس مد و جو اطرافیان تصمیم گیری کرد. به علاوه در سنین 20 تا 30 سالگی بدن در  شرایط آماده ای قرار دارد و انجام جراحی می تواند با موفقیت بیشتری انجام شود. ترمیم بینی و دوران نقاهت نیز سریع تر و با بهبودی بیشتری خواهد بود.

یکی از نکات قابل توجه در انجام جراحی بینی مهارت جراح در انجام آن است . انجام جراحی بینی در هر سنی نیازمند دانش و تجربه بالای جراح برای دستیابی به نتیجه مطلوب و استاندارد است. تجربه و سابقه طولانی جراح در انجام جراحی اهمیت دارد. پیش از جراحی بینی برای انتخاب جراح مناسب دقت زیادی به خرج دهید و برای انتخاب بهترین جراح بینی جست و جو نمایید. با مشاهده نمونه کار های متعدد جراح می توانید انتخاب مناسب تری داشته باشید.

حداکثر سن جراحی بینی

برای انجام جراحی بینی محدودیتی وجود ندارد و می توان تا سنین بالا برای جراحی بینی اقدام نمود. اما معمولا جراحی بینی پس از 60 سالگی توصیه نشده و انجام نمی شود. انجام نشدن جراحی در سنین بالا به دلیل وجود بیماری های زمینه ای در این سنین است. بیماری هایی همچون دیابت و بیماری های قلبی انجام جراحی را دشوار می کند. از این رو انجام جراحی های غیر ضروری با بیهوشی در این سنین مناسب نیست. از طرفی با افزایش سن خاصیت ارتجاعی پوست کاهش یافته و همچنین قدرت ترمیم و بازسازی بدن در سن بالا کاهش میابد. با رسیدن به سنین کهنسالی سلول های کلاژن و کشسان کمتری در پوست تولید می شود و در نتیجه ترمیم پوست و حفظ فرم جدید سخت تر خواهد بود.

عوارض و خطرات عمل جراحي زيبايي بيني

هر نوع عمل جراحي بيني خطرات و عوارض خاص خود را دارد. این عوارض شامل مواردي همچون خونریزی، عفونت و واکنش آلرژیک به بیهوشی است.

ساير خطرات جراحی زیبایی بینی شامل موارد زیر است:

 • – احساس بي حسي موقتي يا دائمي در بيني
 • – خون دماغ شدن
 • – زخم در پایه بینی
 • – ترکیدن رگ های خونی کوچک روی سطح پوست بيني
 • – ورم
 • – آسیب دائمي به عصب
 • – نياز به انجام عمل ترميمي و ثانويه

لازم به ذكر است كه تمامی این عوارض در موارد نادری اتفاق می افتد و در صورتی که به پزشک معتبری مراجعه شود نیازی به نگرانی نیست. برقراری ارتباط صمیمانه بین بيمار، والدین و جراح برای دستيابي به عملي موفقیت آميز بسیار مهم است.

بسیاری از جراحان پلاستیک قبل از انجام عمل جراحی، وقت زیادی را برای صحبت با نوجوانان صرف مي كنند. اين كار به اين جهت است كه آنها می خواهند اطمینان حاصل کنند که نوجوان به اندازه کافی بالغ است تا بتواند از پس عمل برآید و به دلایل صحیح این کار را انجام می دهد و همينطور انتظارات واقع بینانه از نتایج حاصل از عمل دارد. به عنوان مثال فکر کردن به اين موضوع كه ايجاد تغيير در بيني به طور كلي زندگي فرد را تغيير مي دهد و باعث افزايش محبوبيت او مي شود، واقع بينانه نيست و چنين فردي به لحاظ رواني آمادگي و صلاحيت انجام اين عمل زيبايي را ندارد.

نحوه انتخاب یک جراح زيبايي مناسب

شما بايد به دنبال جراحي باشید که در جراحی پلاستیک بینی تجربه بسيار و برای دستیابی به رضایت بیمار شهرت داشته باشد.

توصيه مي شود این مراحل را در یک مرکز معتبر انجام دهید. اين ملاحظات به اين دليل است كه در صورت بروز هرگونه عارضه، یک جراح با تجربه که با تیمی مجرب کار می کند، قادر به ارزیابی و اصلاح وضعیت خواهد بود.

همچنين شما باید برای توصیف اهداف و انتظارات خود از عمل از قبل با جراح خود صحبت کنید و در مورد خطرات و فواید آن اطلاعات كسب كنيد.

در انتها می توانید سوالات خود را درباره انواع روش های جراحی بینی و مراقبت های بعد از آن از دکتر علی منافی جراح پلاستیک و زیبایی در بخش نظرات سایت بپرسید.

دکتر علی منافی جراح پلاستیک

دکتر علی منافی

دکتر علی منافی در اردبیل به دنیا آمده و تحصیلات خود را تا آخر دبیرستان در آن شهر گذراند. در سال 1357 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد دانشگاه علوم پزشکی شیراز شد و در سال 1367 فارغ التحصیل گردید و به دلیل رتبه ممتاز مستقیماً وارد دوره دستیاری جراحی (Residency) در دانشگاه شیراز شد و دوره دستیاری خود را از سال 1367 تا 1371 گذراند. به دلیل شناخت اساتید از ایشان از همان سال 1371 به عنوان عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز منصوب شدند

دکتر علی منافی جراح پلاستیک و زیبایی
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

3 دیدگاه ها
 1. سلام آقای دکتر من پسری هستم ۴ تا ۵ ماه دیگ ۱۸سالم میشه یکی دو ماه دیگم میخام عمل زیبایی کنم بینی استخوانی هم دارم میخاسم بدونم میتونم عمل کنم و عوارضی نداره؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر. باید معاینه بشید ولی سن تون برای جراحی مناسبه و احتمال زیاد مشکل خاصی نداره

   پاسخ
 2. سلام من ۱۶ سالمه و فک میکنم ک کاملا بینیم دیگه رشدش تموم شده اگه عمل کنم ممکنه مشکلی پیش بیاد لطفا بگید من خیلی از بینیم متنفرم

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRفارسی
تماس با پزشک